BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

OKULLAR HAYAT OLSUN PROJESİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

 Okullar Hayat Olsun projesi kapsamında Bursa’da gerçekleştirilen faaliyetler masaya yatırıldı.
OKULLAR HAYAT OLSUN PROJESİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

 

Okullar Hayat Olsun projesi kapsamında Bursa’da gerçekleştirilen faaliyetler masaya yatırıldı. Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya başkanlığında Necatibey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleştirilen toplantıya İl-İlçe milli eğitim yöneticileri, belediye temsilcileri ve orman bölge müdürlüğü temsilcileri katıldı.

 

Milli Eğitim Bakanlığı´nın Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve belediyeler arasında imzaladığı protokolle hayata geçirilen Okullar Hayat Olsun Projesiyle ilgili toplantıda Bursa’da bugüne kadar gerçekleştirilen çalışmaların değerlendirilmesinin yanı sıra bundan sonra yapılacak çalışmaların planlaması yapıldı.

 

Temel felsefelerinin “Beşikten Mezara Kadar Hayat Boyu Eğitim” olduğuna işaret eden İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya “Artık bütün Dünya eğitimin önemini biliyor. İnsan davranışlarını değiştirecek ve Dünyayı ileri götürebilecek tek şey eğitimdir. Günümüz Dünyasında eğitimin beşikten mezara kadar hayat boyu devam etmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle elimizdeki tüm imkânları kullanmalı ve bireylerin eğitim alma sürelerini artırmalıyız” dedi.

 

Türkiye’nin eğitimde önemli bir değişim ve gelişim yaşadığını vurgulayan Veli Sarıkaya, “Değişimin en önemli göstergelerinden birisi hayat boyu öğrenme kavramının sözde kalmamasıdır. Eğitimin sadece dört duvar arasında olmadığına inanıyoruz. Zaman ve mekân problemimiz yok. “Okullar Hayat Olsun” projesi ile okullarımız ve eğitim konusunda tüm imkânlarımız halka açılıyor. Projede ayrıca okulların yenilenmesi ve güzelleştirilmesi konuları da yer alıyor. Başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere projeye katkı sağlayan herkese teşekkür ediyor” dedi.

 

Okul binalarının proje kapsamında vatandaşların hizmetine açıldığını belirten projeden sorumlu Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Bilici, “Okullarımızı mahallenin bir buluşma noktası ve hayat boyu öğrenme merkezi yapmayı hedefliyoruz. Okulların, bulundukları çevrede adeta birer kültür merkezi olmasını arzu ediyoruz. Yapılan tüm devlet binaları aslında milletin malıdır. Atıl vaziyette olan özellikle okul binalarımız bu projeyle topluma açılmış oldu ve daha işlevsel hale geldi” dedi ve çalışmalara destek veren proje paydaşlarına teşekkür etti.

 

Projede okulların öğrenme merkezi olması hedefleniyor

 

Okullarda sadece öğrencilere değil aynı zamanda okul çevresinde yaşayan yetişkinlere de hizmet verilmesi planlanan projede, okulların çevresindeki toplumla bütünleşen öğrenme merkezleri ve açık okul haline gelmesi, hayat boyu eğitim süreçlerinin iyileşmesi ve eğitim kalitesinin artması arzu ediliyor.

 

Projede okul bahçelerinin güzelleştirilmesinin yanı sıra ayrıca okulların eğitim‐öğretim saatleri dışında, hafta sonlarında ve yaz aylarında dersliklerinin, kütüphanelerinin, bilgi teknolojileri sınıflarının, çok amaçlı salonlarının, konferans salonlarının, spor salonlarının ve okul bahçelerinin belediyelerle işbirliği yapılarak hizmete açılması hedefleniyor.

 

Ülke genelinde Okullar Hayat Olsun projesi kapsamında toplam 53 bin 76 kurs açılırken, bu kurslara 448 bin 834 kişi katıldı. Bursa’da ise açılan bin 232 kursa toplam 13 bin 295 kişi katıldı.

 

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.