BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

OTİZMLİ ÇOCUKLARA VALİ KARALOĞLU MORALİ

Bursa Valisi Münir Karaloğlu ve İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mustafa Bilici BTSO Baha Cemal Zağra Özel Eğitim Uygulama Merkezi’ni ziyaret etti.
OTİZMLİ ÇOCUKLARA VALİ KARALOĞLU MORALİ

Bursa Valisi Münir Karaloğlu kendisine eşlik eden eşi Sevim Karaloğlu ile birlikte, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mustafa Bilici, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Hüseyin Hacıoğlu, Osmangazi İlçe Kaymakamı Dr. Necdet Türker, Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Gürhan Çokgezer,  Osmangazi İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Özcan Bulut’tan oluşan heyetle  ´Baha Cemal Zağra Otistik İş, Eğitim Merkezini´ ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Vali Karaloğlu: "Burası Türkiye´nin en büyük otistik çocuklara yönelik eğitim merkezlerinden bir tanesi. 240´a yakın çocuğumuz burada eğitim görüyor. Otistik çocukların eğitimi ile uğraşmak, onları hayata hazırlamak, kişisel bakımları konusunda onları eğitmek çok önemli ve zor bir iş. Türkiye´de son 10 yıldır engelliler ile ilgili gerçekten çok önemli mesafeler alındı. Hem mevzuat altyapımız yenilendi, hem engellilere yönelik eğitim merkezleri, rehabilitasyon merkezleri, istihdam imkanları geliştirildi. Ama otistik çocuklarımız, belki en ağır sınıflardan bir tanesi.  Bu çocuklarımızı ´Bir öğrenciye, bir öğretmen´ mantığı ile arkadaşlarımız burada çok zor bir işi başarılı bir şekilde yürütüyorlar. Okul müdürümüzü ve burada çalışan bütün  öğretmenlerimizi, idarecilerimizi kutluyorum. Aileleri kutluyoruz, annelerin özellikle yükü çok ağır. Bizim esas amaçlarımızdan bir tanesi de anneyi rahatlatmak. Annenin üzerinde ki yükü almak, çocukların hem evde ki hal ve hareketlerini, hem kendi kişisel bakımlarını kolaylaştırmak amacıyla burada o eğitimleri vermek annenin yükünü hafifletiyor.  Türkiye´de buna benzer okullar artık bütün illerde  yavaş yavaş açılıyor. Burası diğer illere de bir nebze öncülük, rehberlik yapıyor. Diğer illerden gelip burada yapılan çalışmalara bakıyorlar. Ben bugüne kadar okulumuza destek olan iş adamlarımızı kutluyor, bu tip yapılara desteğe çağırıyoruz" dedi.

Okul da gerçekleştirdiği incelemenin ardından, eğitim gören çocuklarını yalnız bırakmayarak, her daim yanlarında olan ailelerin sorunlarını ve isteklerini dinleyen Vali Karaloğlu, samimi bir ortamda gerçekleşen buluşmada, velilerle birebir ilgilendi ve talepleri hakkında notlar aldı.

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.