BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

RUMELİSİAD İLE MESLEKİ EĞİTİM İŞBİRLİĞİ HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR...

RUMELİSİAD İLE MESLEKİ EĞİTİM İŞBİRLİĞİ HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR...

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un 2019 yılında Bursa'ya gerçekleştirdiği ziyarette RUMELİSİAD ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan Mesleki ve Teknik Eğitimde İşbirliği Protokolü kapsamında başlatılan çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. 2020'nin ilk Protokol Yürütme Kurulu toplantısı için İl Milli Eğitim Mesleki ve Teknik Eğitim Şube Müdürü Bülent Altıntaş, RUMELİSİAD temsilcileri ile bir araya geldi. 

Mesleki Eğitime yönelik olarak ortaklaşa yürütülecek çalışmaların ele alındığı ve protokol içi uygulamaların gerçekleştirildiği toplantıda öncelikli okul olarak belirlenen Hürriyet MTAL ve Görükle MTAL'de başlatılan çalışmalar değerlendirildi. Öğrencilerin alan seçim sürecinden başlayarak burs, sosyal ve mesleki gelişime yönelik organizasyonlar ile staj ve mezuniyet sonrası istihdam konularının ele alındığı programda nitelikli işgücünün yetiştirilmesi için yapılan ve yapılması planlanan çalışmalar da masaya yatırıldı.  

Nitelikli işgücü için mesleki ve teknik eğitimde işbirliği çalışmalarının büyük önem arz ettiğini ifade eden Bülent Altıntaş, "MEB 2023 Eğitim Vizyonunda; mesleki eğitim-sektör işbirlikleriyle, öğrencilerin mesleki gelişimlerinin desteklenmesine yönelik çalışmaların yapılması hedefleniyor. Yaptığımız toplantıda ele aldığımız konu başlıkları, 2023 Eğitim Vizyonu'yla aynı doğrultuda, mesleki eğitimin gelişimine katkı sağlayacak çalışmalar ile ilerlediğimizi ve doğru yolda olduğumuzu ortaya koymuştur. Bugüne kadar vermiş oldukları destekler, işbirliğimizin sürdürülebilirliği için gösterdikleri gayretler ve bizlere hissettirdikleri heyecan için RUMELİSİAD Yönetimi'ne teşekkür ediyorum." dedi. 

Mesleki eğitimin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi adına destek vermekten duydukları memnuniyeti dile getiren RUMELİSİAD Başkanı Ömer Kumova; "Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve eğitim ortamlarımız için sağladığımız her katkı bizleri mutlu etmekte, mesleki eğitimle gelecek yarınlara güvenle bakmamızı sağlamaktadır." şeklinde tamamladı.

Görükle MTAL ve Hürriyet MTAL kapsamında yürütülen işbirliği çalışmalarında büyük bir ivme kat edildiğini belirten RUMELİSİAD Eğitim Vakfı Başkanı Taner Bolcan; yaşanan olumlu hareketliliğinin okullarla birlikte kendi içlerinde de büyük bir heyecan oluşturduğunu ve bu heyecanın tüm Vakıf üyelerine yansıdığını ifade etti. 

Toplantı kapsamında; RUMELİSİAD'ın okul hamiliğini üstlendiği Hürriyet MTAL ve Görükle MTAL'de işbirliği çerçevesinde yapılan çalışmalar değerlendirildi. İşbirliği kapsamında alanlarında uzman kişilerin okullarda öğrencilerle buluşturulacağı "Kariyer Günleri" etkinlikleri; RUMELİSİAD desteğiyle organize edilen teknik geziler ve fuar ziyaretleri; okullarda gerçekleştirilen sosyal ve kültürel faaliyetler için katkı sunulması; RUMELİSİAD üyesi işletmelerde staj imkânı gibi mesleki gelişim desteklerinin görüşüldüğü toplantıda Hürriyet MTAL'de 18, Görükle MTAL'de 5 öğrenci için burs desteği sağlandı. RUMELİSİAD yöneticileri tarafından, 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı için burs desteği sağlanacak öğrenci sayısının toplam da 100'e ulaşması ve bu sayının katlanarak devam ettirilmesi için bir hedef belirlendiği de ifade edildi.

03-03-2020

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.