BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SABAHATTİN DÜLGER'İN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

SABAHATTİN DÜLGER'İN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

Kutsal Davanın Neferleri Sevgili Öğretmenlerimiz,

Mesleğinin belirlenmiş görevlerinin ötesine geçip hissederek, yaşayarak, kendisini adayarak, öğrencisiyle bütünleşerek var olan kıymetli meslektaşlarım, bizler için öğretmenlik diğer mesleklerde olduğu gibi sadece bir fiili yerine getirmek demek değildir.

Öğretmen olmak, öğretmenlik yapmayı aşmak demektir. Mesleğinin sınırlarını aşan, sevginin dilini, mizahın gücünü, şefkatin dokunuşunu işine katan, aziz vatanın evlatlarını aydınlık bir istikbale hazırlayandır. Öğretmen sanatkâr yönüyle öğrencisinin kişiliğine yön veren, arkadaş yönüyle kalbi öğrencisi için çarpan, vatandaş tarafıyla da toplumu düzeltmeye çalışandır. Öğretmenlik bizim için bir yaşam biçimidir. Bizler öğretmen gibi yürür, öğretmen gibi konuşur, öğretmen gibi davranırız, kısacası öğretmen gibi yaşarız.

Kıymetli meslektaşlarım,

Bilgi teknolojisinin egemen olduğu günümüz dünyasında; içinde bulunduğumuz yüzyıla uyum sağlayıp eğitim ihtiyaçlarına cevap verebilmek, çocuklarımızı geleceğe hazırlayabilme noktasında bizlerin de sürekli yenilenmesi gerekiyor. Bunun için de eğitimin kalitesini artırmaya yönelik yapılacak mesleki güncellemeleri her zaman takip edecek ve öğrencilerimize aktaracağız.

Değerli meslektaşlarım, bizleri unutulmaz yapan şey öğrencilerimizin yüreğine yaptığımız dokunuşlardır. Öğretmenle öğrencinin birbirlerinde kendilerini bulabildiği, hoşgörünün egemen olduğu, güçlü ve sahici bir aidiyet taşımalı, henüz ilkokuldaki bir çocuğa bile, geleceğin bilim insanı, sporcusu, siyasetçisi yani yarının büyüğü gibi derin bir ontolojik sorumlulukla yaklaşabilmeliyiz.  

Öğretmenlerimiz, adsız kahramanlarımızdır. Bizler yola çıkarken isimsiz kahraman olacağımızı bilerek yola çıkıyoruz. Esas olan öğrencilerimiz, değerlerimiz ve ülkemizdir.

Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi "Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır"

Yeni bilgiyle, yeni düşünceyle güzele, doğruya yücelten, bunu kendine kutsal görev bilen, engin mavilik içinde koşan, didinen, atılan, tükenmeyen bir sabırla insanlığa ışık tutan, ruhundan sevgi fışkıran, bilgi fışkıran, insanlık fışkıran, vatan kokan, toprak kokan, bayrak kokan Kıymetli Öğretmenlerimiz; İyi ki varsınız!

Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutluyor, emekli öğretmenlerimize sağlık, terör saldırılarında kaybettiğimiz şehitlerimiz ve ebediyete irtihal eden tüm öğretmenlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. 

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.