BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"SAĞLIKLI BESLENME VE HAREKETLİ HAYAT" ÇOCUK ÇALIŞTAYI YAPILDI 

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen "Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat" konulu çocuk çalıştayı Bursa'da gerçekleştirildi. 

Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında obeziteyi önlemek, halkı sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konusunda bilgilendirmek ve doğru yaşam alışkanlıklarını teşvik etmek amacı ile çeşitli çalışmalar yürütülüyor. Bu çalışmalar kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü'nün işbirliğinde "Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat" konulu çocuk çalıştayı düzenlendi. Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilen çalıştayla çocukların özgün fikirlerini almak, konu ile ilgili algılarını, beklenti ve ihtiyaçlarını tanımlamak bu tanımlamalar doğrultusunda çocuklar için sağlıklı beslenme ve hareketli hayat tarzını destekleyici çalışmalar yapmak amaçlanıyor. 

Çocuklara yönelik düzenlenen çalıştay; drama teknikleri kullanılarak, eğitim ve sağlık personelleri eşliğinde çocukların aktif katılımı ile gerçekleştirildi. Çalıştay süreci İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü'nden uzman personellerin katılımı ile oluşturulan bir ekip tarafından tasarlanarak gerçekleştirildi. Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezinde Kent Konseyi Salonlarında iki gün süreyle iki grup halinde gerçekleştirilen çalıştaya, Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer ilçelerinde rastgele seçilmiş 10 okulun 2, 3 ve 4. sınıflarda eğitim gören toplam 120 öğrenci katıldı. 

Obezite, sağlıklı beslenme, hareketli hayat konuları bugüne kadar hep yetişkinler arasında konuşuldu, tartışıldı ve çözüm yolları arandı. Düzenlenen çalıştayda bu konular ilk defa çocuklar ile tartışıldı, çocukların ihtiyaç ve talepleri konuşuldu ve kendi bakış açılarından çözüm önerileri alındı. Çalıştay sonunda elde edilen veriler değerlendirilerek, çocuklar için sağlıklı beslenme ve hareketli hayat tarzını destekleyici çalışmalar yapmak üzere kullanılacak. 

Çalıştaya katılan öğrencilere İl Milli Eğitim Şube Müdürü Seyfettin Mete, Halk Sağlığı Başkanı Esma Kuzhan ve Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan tarafından katılım belgesi verildi.

07-02-202007-02-202007-02-202007-02-2020

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.