BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ŞEHİT ÖĞRETMEN MAHMUT ÇATALKAYA KABRİ BAŞINDA ANILDI

ŞEHİT ÖĞRETMEN MAHMUT ÇATALKAYA KABRİ BAŞINDA ANILDI

1994 yılında Mardin'in Savur ilçesi, Başkavak İlköğretim Okulunda görev yaparken bölücü terör örgütü tarafından haince şehit edilen öğretmen Mahmut Çatalkaya; 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle Bursa'daki kabri başında anıldı. 

Anma törenine İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Kahya'nın yanı sıra idareci, öğretmen ve öğrenciler katıldı. Anma programında Şehit Öğretmen Mahmut Çatalkaya'nın kabrine çiçek bırakılırken, program okunan Kuran-ı Kerim tilaveti ve edilen duaların ardından son buldu. 

Programda konuşan İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Kahya, "Değerli meslektaşımızın yakmış olduğu bu meşale, ismi verilen okulda ilelebet yanmaya devam edecektir. Bu önemli günde şehit öğretmenimiz Mahmut Çatalkaya'yı hep birlikte yâd etmekten onur duyuyoruz. Bu vesile ile şehit eğitimcilerimizi şükran ve rahmetle anıyoruz." dedi. 

Mahmut Çatalkaya kimdir

Diyarbakır´da 10 çocuklu Çatalkaya ailesinin 8. çocuğu olarak dünyaya geldi. Babasının işi dolayısıyla yerleştikleri Bursa´da; 1971 yılında Barbaros İlkokulunda öğrenime başladı. Orta ve lise öğrenimini ise Bursa İmam Hatip Lisesinde yaptı. 1985 yılında başladığı Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesindeki yüksek öğrenimden sonra, 1992-1993 Eğitim - Öğretim yılında öğretmenlik mesleğine adım attı. Mardin ili, Savur ilçesi, Başkavak İlköğretim Okulunda görev yaparken 05 Kasım 1994 tarihinde üç öğretmen arkadaşı ile birlikte; kalemlerinden başka kendilerini koruyacak silahları yokken, teröristler tarafından şehit edildi.

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.