BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SERKAN GÜR, BİLİM VE SANAT MERKEZİ MÜDÜRLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

SERKAN GÜR, BİLİM VE SANAT MERKEZİ MÜDÜRLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Programları Başkanlığı (BİDEP) proje yarışmaları kapsamındaki toplantı, Bursa İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür'ün Başkanlığında Halil İnalcık BİLSEM'de gerçekleştirildi. Bursa'da bulunan Bilim ve Sanat Merkezlerinin müdürlerinin katıldığı toplantıda, İl Millî Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge biriminden sorumlu Şube Müdürü Mahmut Karakaya da yer aldı. 

Bilim ve sanat merkezlerimiz özel yetenekli öğrencilerimize okul dışında yetenek geliştirme desteği sunmaya devam ediyor.

Bilim ve sanat merkezlerinin, özel yetenekli öğrencilerin bireysel yeteneklerini en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla açılmış olan kurumlar olduğunu ifade eden İl Millî Eğiti Müdürü Serkan Gür; "Bilim ve sanat merkezlerimiz özel yetenekli öğrencilerimize okul dışında yetenek geliştirme desteği sunmaya devam ediyor. Öğrencilerimiz bu kurumlarda uyum, destek eğitimi, bireysel yetenekleri fark ettirme, özel yetenekleri geliştirme, proje üretimi, proje yönetimi eğitim programlarına alınıyor. Millî Eğitim Bakanlığımız da, 81 ilde özel yetenekli öğrencilerin yeteneklerini geliştirmeleri için önemli destek sağlayan bilim ve sanat merkezlerini güçlendirmeye devam ediyor." dedi. 

Gür: "Öğrencilerimizin girişimci bir ruhla bir fikir üretebilmeleri oldukça önemli"

Bursa İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür; "Öğrencilerimizin, TÜBİTAK, MEB Robot ve TEKNOFEST gibi yarışmalara daha fazla katılım göstermelerini arzu ediyorum. Bu yarışmaların temel amacı, gençlerimizi düşünmeye, gözlem yapmaya, merak etmeye, merak ettiklerini araştırmaya teşvik ederek gelecekte karşılaşacakları problemlere çözümler üretebilen, 21. yüzyıl becerilerine sahip bireylerin yetişmelerini sağlamaktır. Bu bağlamda, bizler için en önemli kriter projeye kaynak olan fikrin, proje sahibi öğrencilerimize ait olmasıdır. Öğrencilerimizin girişimci bir ruhla bir fikir üretebilmeleri ve ülkemizin milli teknoloji hamlesinde ihtiyaç duyacağı nitelikli insan kaynağına ileride katkı sağlayacak olmaları oldukça önemli." dedi. 

Her yıl düzenlen TÜBİTAK 2204 A-B-C-D Lise ve Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri ve Enerji Verimliliği Proje Yarışmaları ile lise ve ortaokul öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek, mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamak ve enerjinin verimli kullanılması konusunda bilinçlendirmek amaçlanıyor. 

Toplantı genel görüş, değerlendirmeler ve bu yıl yapılacak çalışmaların görüşülmesinin ardından sona erdi.

21-10-2022

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.