BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SIFIR ATIK İLE ENGELLERİ AŞIYORUZ

SIFIR ATIK İLE ENGELLERİ AŞIYORUZ

Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve Bursa Engelliler Federasyonu arasında imzalanan protokol kapsamında hayata geçirilen Sıfır Atık Projesi ile Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı resmi ve özel tüm okul ve kurumlarda "Sıfır Atık ile Engelleri Aşıyoruz Kampanyası" ve "İkinci El Giysi Kampanyası" düzenleniyor. 

Bursa İl Müftülüğü, İŞKUR Bursa İl Müdürlüğü, Bursaspor Kulübü Başkanlığı, Bursa Kalkınma ve Eğitim Kooperatifi (BURKOOP)'nin de destek verdiği kampanyanın tanıtım toplantısı Merinos AKKM Muradiye Salonunda gerçekleştirildi. 

Toplantıya Bursa İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür, Bursa Engelliler Federasyonu Başkanı Ünal Şıpkan, kamu kurumlarının temsilcileri, basın mensupları, il ve ilçe millî eğitim idarecileri ve öğretmenler katıldı. 

Tanıtım toplantısında konuşan Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür şunları söyledi:  "Bursa'da İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzce sıfır atık, enerji verimliliği gibi konularda çok önemli çalışmalar yürütülüyor. Bakanlığımızca enerji verimliliği üzerine yaptığımız çalışmalar, Bursa'nın koordinatörlüğünde 81 ilimizde yürütülmeye başlandı. Bu kapsamda ilimizdeki İl Enerji Verimliliği Birimi, 81 ilimizde kuruldu. İl Enerji Verimliliği Birimi Şube Müdürümüz Levent Yazıcı başta olmak üzere bu alanda görev yapan tüm mesai arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Cumhurbaşkanımızın Eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin hamiliğinde yürütülen 'Sıfır Atık Projesi' konusunda da Bursa'da okul ve kurumlarımızca çok güzel çalışmalar yürütülüyor. Öğrencilerimizin bu konuda bilinçlenmesine katkı sağlamak, onların sosyal sorumluluk alanında duyarlılıklarına katkı sunmak son derece önemli. Çocuklarımızın ve gençlerimizin mavi kapak toplama, ikinci el giysi toplama gibi kampanyalara destek vermesi engelli kardeşleri için bir çalışma yapması çok kıymetli. Böylesine güzel kampanyaların şehrimizde hayat bulmasına ve hazırlanmasına katkı sunan herkese teşekkürlerimi sunuyorum." 

Millî Eğitim Müdürlüğü ile yapılan proje kapsamında 3 yıldır mavi kapak toplama kampanyası yürütüldüğünü belirten Bursa Engelliler Federasyonu Başkanı Ünal Şıpkan; "Mavi kapak toplama kampanyamızın yanında bu kez ikinci el giysi kampanyası ilavesi ile çok farklı bir çalışma ortaya koymuş oluyoruz. Yürüttüğümüz çalışmalarda toplamış olduğumuz kampanya gelirlerini engellilerin ve dezavantajlı gurupların ihtiyaçları için kullanıyoruz. Bir yandan engelli ve dezavantajlı guruplarımızın yararlanacağı projemiz aynı zamanda istihdama da katkı sağlayacak. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi. 

Proje ile anaokulu, ilk, orta ve lise düzeyindeki okullarda toplanan mavi kapak ve ikinci el giysiler ile bu malzemelerin geri dönüşümü sağlanarak engelli bireylerin ihtiyaçlarını karşılama ve öğrencilere çevre bilincinin aşılanması hedefleniyor. 

Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğü Enerji Yönetim Biriminin, Bursa Engelliler Federasyonu ile işbirliği ile topladıkları mavi kapaklardan elde edilen gelir ile engelli bireylerin ihtiyaç duyduğu medikal malzemeler (tekerlekli sandalye, işitme cihazı vb.) ve serebral palsi hastaları için yardımcı araçlar temin edilecek. İkinci el giysi kampanyasından elde edilen gelir ise dezavantajlı öğrencilerin eğitim süreçlerine destek sağlamak üzere kullanılacak. 

Proje kapsamında en çok mavi kapak ve ikinci el giysi toplayan okul ve kurumlar, İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince birincilik ödülü ile ödüllendirilecek.

04-07-202204-07-202204-07-2022

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.