BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SU DAMLALARININ PEŞİNDE PROJESİ 2022 SU ŞENLİĞİ

SU DAMLALARININ PEŞİNDE PROJESİ 2022 SU ŞENLİĞİ

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Bursa Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü iş birliğinde 2019 yılında başlatılan "Su Damlalarının Peşinde Projesi" 2022 Su Şenliği BUSKİ Genel Müdürlüğü Acemler yerleşkesinde yer alan etkinlik alanında gerçekleştirildi. Şenliğe Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür ile projede yer alan okulların öğretmen ve öğrencileri katıldı.

 

Yaşam kaynağı olan suyun her şeyimiz olduğunu ifade eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş; "Dünyanın dörtte üçü su olmasına rağmen içme suyu çok az ve azalmaya da devam ediyor. Su sıkıntısı yaşamamak için suyu tasarruflu kullanmamız gerekiyor. İki yıl önce son 30 yılın en kurak mevsimini yaşadık. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak daha önceden aldığımız önlemlerle çok şükür şehrimizi susuz bırakmadık. 2018 yılında gerçekleştirdiğimiz yatırımları yapmasak, yeni 80 kuyuyu açmasaydık parça parça su vermek zorunda kalabilirdik." dedi.

 

Boşa akan her bir damla suyun çok kıymetli olduğunu vurgulayan Alinur Aktaş; "Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Bursa Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğümüz iş birliğinde 2019 yılında başlatılan 'Su Damlalarının Peşinde Projesi' ile bugüne kadar Bursa genelinde anaokulu ve ilkokul düzeyinde belirlenen 217 okulda toplam 30.400 öğrenciye 'Su Tasarrufu Bilinci ve Kültürü Eğitimi' verildi. 2022 yılında 17 ilçemizde 65.000 yeni öğrencimize eğitim vereceğiz. Çocuklarımızda bu konuda bilinç oluşturmak çok önemli, çünkü onlar bizim geleceğimiz. Eminim ki çocuklarımız da bu konuda kendi ailelerini, anne ve babalarını yönlendireceklerdir. Boşa akan her bir damla suyun çok kıymetli olduğunu özellikle tekrar ifade etmek istiyorum. Başta İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ve BUSKİ Genel Müdürlüğümüz olmak üzere şenliğin düzenlenmesinde, sergilerde, düzenlenen yarışmalarda emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum." dedi.

 

Şenlikte konuşan İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür, "İstiklal Marşımızı okurken çocuklarımızda gördüğüm heyecan beni çok mutlu ediyor ve çalışmak adına motive ediyor. Sevgili öğrenciler; yaptığımız bütün çalışmalar gelecekte ülkemizi yönetecek, dizayn edecek ve bizleri yarınlara taşıyacak sizler içindir. Sizlerin yanında olmak; eğitim için çalışmak bizleri mutlu ediyor." dedi.

 

Büyükşehir Belediyesinin BUSKİ Genel Müdürlüğüyle birlikte önemli bir proje yürüttüklerini belirten Serkan Gür; "Öğrencilerimiz suyun önemini yaptıkları resim ve slogan çalışmalarıyla, kurulan çeşitli atölyelerle çok iyi bir şekilde kavrıyorlar. Günümüz Dünyasında suyun ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Aslında suyun önemini kavrayınca birçok şeyinde önemini anlıyorsunuz. Vücudumuzda önemli bir miktarda yer alan su, insanoğlunun yaradılışından beri geçmişten gelen ve geleceğe giden ve hiçbir zaman sonu olmayan önemli bir derinliktir. Suyu anlamak sadece bilinçli ve tasarruflu su kullanımı değil suyu anlamak insan yaşamının anlamını, hayatı ve yaradanı anlamak demektir. Bu yüzden bu proje manevi yönleri de olan, değerli arkadaşlarımızın yer aldığı çok kıymetli bir proje. Yine Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın himayelerinde çok güzel bir çalışma gerçekleştirildi. Suyu anlatmaya çalıştıkları için emeği geçen tüm arkadaşlarımı kutluyorum. Suyun bizim için bir nefes, bir yaşam olduğunu; suyun toprak için önemini de düşünürsek Bursa ve Türkiye için nasıl bir değer olduğunu; son dönemde yükselişe geçen ülkemizin en önemli elementlerinden birisinin su olduğunu ve suyu verimli kullanarak çok daha güçlü bir ülke olacağımızı anlatmaları; çocuklarımızın ellerinde mikrofonla heyecanlı bir şekilde suyu anlatmaları geleceğimiz açısından bana büyük ümit veriyor. Her fırsatta desteğini esirgemeyen başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Alinur Aktaş olmak üzere projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.  

 

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Bursa Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü iş birliğinde 2019 yılında başlatılan Su Damlalarının Peşinde Projesi ile bugüne kadar Bursa genelinde anaokulu ve ilkokul düzeyinde belirlenen 217 okulda toplam 30.400 öğrenciye "Su Tasarrufu Bilinci ve Kültürü Eğitimi" verildi.

 

Proje ile okullarda su döngüsü, saksıda yağmur suyu ile bitki yetiştirme, suyun bitkiler içinde yolculuğu,  okul hobi bahçeleri, yağmur suyundan yoğurt mayalama gibi etkinlikler ile öğrencilerin gelişimsel süreçleri destekleniyor. Proje kapsamında düzenlenen slogan ve resim yarışmaları da öğrencilere eğlenerek öğrenme ve yeteneklerini sergileyebilme fırsatı tanıyor.

 

"Su Damlalarının Peşinde Projesi" 2022 Su Şenliğiyle, yıl boyunca projeye katılan öğrencilerin eğlenmesi, ürettikleri içerikleri sergileyebilmeleri, ödül kazananlara ödüllerinin verilmesi ve suyun önemi ve verimli kullanımı ile ilgili edindikleri kazanımların pekiştirilmesi amaçlanıyor.

 

Projede yer alan okulların öğrencileri tarafından çeşitli gösterilerin gerçekleştirildiği şenlikte, suyun önemi ve kullanımı ile ilgili öğrencilerin hazırladığı atölyeler yer aldı. Şenlikte, proje kapsamında gerçekleştirilen slogan ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verilirken; yarışmalara katılan eserler de şenlik alanında sergilendi.

 

Resim yarışmasında Mustafakemalpaşa Öğretmen Davut İlkokulu öğrencisi Halil Efe Kenar birinci, Osmangazi Davut Dörtçelik İlkokulu öğrencisi Ayşe Menekşe Serbest ikinci olurken Nilüfer Belediyesi Özlüce İlkokulu öğrencisi Ada Mina Pala üçüncü olma başarısı gösterdi.

 

Slogan yarışmasında ise Osmangazi Sait Ete İlkokulundan Sare Çiftçi "Damlar Damlar Göl Olur, İnsan Harcar Çöl Olur." Sloganı ile birinci olurken; Yıldırım Gülhanım Karasu İlkokulu öğrencisi Emirhan Bozdoğan "Tasarruf Et, Su Herkese Emanet." sloganıyla ikinci; Keles Kıranışıklar İlkokulundan Arif Yıldız "Su geçmişten Gelen Gelecektir." sloganıyla üçüncü oldu.

09-06-202209-06-202209-06-202209-06-202209-06-202209-06-202209-06-202209-06-202209-06-2022

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.