BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SU DAMLALARININ PEŞİNDE PROJESİ 2023 ŞENLİĞİ

SU DAMLALARININ PEŞİNDE PROJESİ 2023 ŞENLİĞİ

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Bursa Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü iş birliğinde 2019 yılında başlatılan "Su Damlalarının Peşinde Projesi" 2023 Su Şenliği, BUSKİ Genel Müdürlüğü Acemler yerleşkesinde yer alan etkinlik alanında gerçekleştirildi. Şenliğe Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İl Millî Eğitim Müdür Vekili Mustafa Kahya ve BUSKİ Genel Müdürü Güngör Gülenç ile projede yer alan okulların öğretmen ve öğrencileri katıldı. 

Projede yer alan okulların öğrencileri tarafından çeşitli gösterilerin gerçekleştirildiği şenlikte, suyun önemi ve kullanımı ile ilgili öğrencilerin hazırladığı atölyeler yer aldı. Şenlikte, proje kapsamında gerçekleştirilen slogan ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verilirken; yarışmalara katılan eserler de şenlik alanında sergilendi. 

Projede emeği geçenlere teşekkür eden Alinur Aktaş; "Kullanılabilir su kaynakları bakımından Dünyamız çok zengin değil. Dünya genelinde kuraklık konuşulurken, her yıl 2 milyon kişi temiz suya ulaşamadığı için hayatını kaybediyor. Son 5-6 yıldır Bursa özelinde de kuraklık konuşuluyor. Sıfır atık, iklim değişikliği, susuzluk, küresel ısınma konuları maalesef bütün kamu kuruluşlarının öncelikli konularından bir tanesi haline geldi. Hem yeni su kaynakları bulmamız hem de beraberinde mevcut suyumuzu en iyi şekilde kullanmamız gerekiyor. Gri su diye tabir ettiğimiz yağmur sularını da tekrar kullanmak zorundayız. Bursa olarak iki barajımızın ikisi de dolu. Üçüncü barajımızla ilgili çalışmalara başladık. Hepimizin tasarrufla ilgili yapabileceği şeyler var. Ağaç yaşken eğilir misali biz eğitim işini gerçekten önemsiyoruz. Arkadaşlarımıza da ifade ediyorum bütün okullarımızı muhakkak tarayalım. Yarışmalar yapalım. Çocuklarımızın aklında kalacak oyunlarla görsellerle bunu destekleyelim. Yavrularımız bizim geleceğimiz. Bütün yatırımlarımız, bütün hedeflerimiz, hayallerimiz, heyecanımız hep onlarla alakalı. Burada kıymetli hocalarımız var onlar da çocuklarımıza yatırım yaparak geleceğimizi kurtarmak ve geleceğimizin daha güzel olmasını sağlamak adına bunları yapıyorlar. Ben tekrar katıldığınız, şenliğimize destek verdiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum." dedi. 

Suyun, tüm canlılar için önemli bir yaşam kaynağı olduğunu belirten İl Millî Eğitim Müdür Vekili Mustafa Kahya; "Su kaynaklarımıza sahip çıkmak ve korumak dünyamız için yapmamız gereken en önemli görevlerimizden birisidir. Bugün Şenlik programına iştirak ettiğimiz Su Damlalarının Peşinde Projesi Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Bursa Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü iş birliğinde 2019 yılından beri yürütülmektedir. Suyun tüm canlılar ve dünyamız için değerini geleceğimizin teminatı çocuklarımıza anlatmak için çıktığımız bu yolda, anaokulu ve ilkokul öğrencilerimize su ile ilgili yeni bilgiler ve tüketim becerileri kazandırmak önemli bir hedefimiz olmuştur. Hem okullarımızdaki öğretmenlerimiz hem de BUSKİ eğitmenlerimizin özverili çalışmalarıyla yürütülen projemizin, önümüzdeki dönemlerde de çocuklarımıza katkı sağlaması temennimizdir. Başta Büyükşehir Belediyemiz ve BUSKİ Genel Müdürlüğümüz olmak üzere projede emeği geçen değerli öğretmenlerimize ve proje ekibine teşekkür ederim." dedi. 

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Bursa Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü iş birliğinde 2019 yılında başlatılan Su Damlalarının Peşinde Projesi kapsamında; kent genelinde anaokulu ve ilkokul kademelerinde 2022 yılında 243 okulda 73 bin 226 öğrenciye, 2023 yılında ise 170 okulda 67 bin 748 öğrenciye "Su Tasarrufu Bilinci ve Kültürü Eğitimi" verildi. 

Su Damlalarının Peşinde Projesiyle; anaokulu ve ilkokul öğrencilerinde su bilinci ve kültürü oluşturmak, suyun tüm canlılar ve dünyamız için değerini anlatmak, kuraklığa dikkat çekmek, ülkemizin koşullarına uygun su üretme ve biriktirme yollarını değerlendirmek ve su ile ilgili yeni tüketim becerileri kazandırmak amaçlanıyor. Proje; ders içi kazanımların desteklenmesi ve öğrenci eğitimleri olmak üzere iki önemli ayak üzerine inşa edildi. Ders kazanımlarını destekleyen özgün etkinlikler Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde görevli alanında uzman öğretmenler tarafından yazılıyor. Öğrenci eğitimleri ise BUSKİ Genel Müdürlüğü bünyesinde görevli eğitmenler tarafından okullarda yüz yüze uygulanıyor. Okullarda gerçekleştirilen "Su Döngüsü", "Saksıda Yağmur Suyu ile Bitki Yetiştirme", "Suyun Bitkiler İçinde Yolculuğu", "Okul Hobi Bahçeleri", "Yağmur Suyundan Yoğurt Mayalama" gibi etkinlikler ile öğrencilerin gelişimsel süreçleri destekleniyor.

Proje kapsamında düzenlenen resim ve kısa film yarışmaları ile öğrencilere eğlenerek öğrenme ve yeteneklerini sergileyebilme fırsatı sunuldu. Resim yarışması anaokulu kategorisinde Nilüfer Öğretmen Mehmet Aras İlkokulu Anasınıfı-Tuğtekin Ensar Selvi birinci, Nilüfer Ahmet Muharrem Uğur Anaokulu-Asel Esen ikinci, Osmangazi Bursa Emek Anaokulu-Melis Nil Marşan üçüncü oldu. 

Resim yarışması ilkokul kategorisinde ise Orhangazi Atatürk İlkokulu-Bade Hür birinci olurken İnegöl Hacer Salih Yıldız İlkokulu-Musa Asaf Karagöz ikinci, Orhangazi Kurtuluş İlkokulu-Yağız Alp Arslan üçüncü olma başarısı gösterdi. 

Kısa film yarışması ilkokul kategorisinde; Orhangazi Tuna İlkokulu-Cihan Aydın birinci, Osmangazi Pilot Sanayi İlkokulu-Eda Öner ikinci ve Yıldırım Millet Mahallesi İlkokulu-Cavidan Havanur Akça üçüncü oldu.

13-06-202313-06-202313-06-202313-06-202313-06-202313-06-202313-06-202313-06-2023

 

 

 

 

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.