BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TEKNOFEST 2023 BURSA BİLGİLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TEKNOFEST 2023 BURSA BİLGİLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bursa TEKNOFEST Bilgilendirme Toplantısı, İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür, T3 Vakfı Müdürü ve Teknofest Genel Sekreteri Ömer Kökçam, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürleri, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, okul müdürleri ve öğretmenlerin katılımıyla BTSO 15 Temmuz Şehitleri Prof. Dr. İlhan Varank Mesleki Eğitim Külliyesi'nde bulunan Prof. Dr. İlhan Varank Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST'in ülkemizin millî teknoloji geliştirme süreçlerinde kritik rol oynadığına ve bu alanda Türkiye'nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivali olması özelliğine dikkat çekerek sözlerine başlayan İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür, "Roketten otonom sistemlere, tarımdan sualtı sistemlerine kadar fikri olan öğretmen ve öğrencilerimizin ülkemizin geleceğine değer katmak için yarışmalarda kendilerini göstermelerini ve yeni tecrübeler edinmelerini oldukça önemli buluyorum. TTEKNOFEST 2023 bilgilendirme toplantısı ile hazırlıklarımızı güçlü bir şekilde sürdüreceğiz. İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak öğretmen ve öğrencilerimize bu konuda her türlü desteği sunmaya hazırız" dedi.

Gür: "Bursa olarak ülkemiz ve şehrimiz için çocuklarımızı üretim refleksiyle yetiştirme anlayışıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür: "Bugüne kadar okul müdürlerimizle gerçekleştirdiğim toplantılarda çocuklarımızı korumanın, onları suç ve şiddetten uzak tutarak milli ve manevi değerlerimize bağlı bireyler olarak yetiştirmenin önemine vurgu yaptım. TEKNOFEST işte bu anlamda hem bilim hem teknoloji hem de sanat alanında ülkemizin ve çocuklarımızın gelişmesine katkı sağlarken diğer taraftan da çocuklarımızın bir buluşu ortaya koyup, buluşu yapmanın hazzına varması hatta bu hedefi gerçekleştirme noktasında projesine zaman ayırarak ortaya bir eser çıkarmasını ve kendiyle övünmesini sağlama noktasında bir rehabilitasyon ve suçtan şiddetten uzaklaştırma yolu olarak çocuklarımıza da katkı sunuyor. Bu yıl TEKNOFEST yarışması katılım başvurularına gösterdiği ilgisi ve yukarı yönde seyreden grafiği ile Bursa, bugüne kadar yapılan 4 binin üzerinde başvuruyla bu yönde çok önemli adımlar atacağının sinyalini verdi. Bursa olarak ülkemiz ve şehrimiz için çocuklarımızı üretim refleksiyle yetiştirme anlayışıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bursa'mızla ilgili önemli istatistiki verileri de paylaşmak istiyorum. Geçen yıla oranla bu yıl TEKNOFEST'e yapılan başvuru sayısı ile Bursa birinci sırada yer alıyor. 2021 yılında mesleki ve teknik eğitimin ortaöğretimdeki oranı %35.5 iken bu yıl %56'ya yükseldi. Yine aynı şekilde 3 bin 500 olan çırak sayısı bu yıl 44 bin 500'e yükselerek çok önemli başarı elde edildi. Bursa, hem mesleki ve teknik eğitimin ortaöğretimdeki oranında hem döner sermaye üretim cirosunda hem de çırak sayısında Türkiye'de ilk sırada yer alıyor. Bursa'ya yakışan bu tabloyu daha da yukarılara çıkarmak için daha çok çalışacağız. Bizler, yarını arayanlar olarak kendimizi geliştirirsek çocuklarımızı da bu yönde yetiştirebiliriz. İleride ülkemizi daha da ileriye taşıyacak gençleri sahaya çıkarmak üzere daha da çok gayret göstereceğiz. " dedi.

Gür: "Milli Teknoloji Hamlesinin lokomotif kenti Bursa'mızda TEKNOFEST alanında önemli çalışmalar yürütüyoruz."

Gür: "TEKNOFEST, Türkiye'nin bilim ve mühendislik alanlarında farkındalık oluşturarak nitelikli insan kaynağını arttırmak üzere gençlerimizin hayallerini gerçekleştirmek hedefiyle yola çıktı. Bizler de, Milli Teknoloji Hamlesinin lokomotif kenti olan Bursa'mızda TEKNOFEST alanında önemli çalışmalar yürütüyoruz. Geçtiğimiz yıl ilimizden katılan öğretmen ve öğrencilerimiz önemli deneyim ve tecrübeler kazandı. Öğrencilerimiz projeleri ve teknolojik fikirleri ile yarışma heyecanını yaşadılar. Bugüne kadar yapılan çalışmalarla belirli bir bilgi birikimi de elde ettik. TEKNOFEST 2023 festivaline daha çok katılım sağlayacağız ve daha da başarılı olacağız. Bu düşünceler ile çıktığınız bu yolda hepinize başarılar diliyorum. Ülkemizin Milli Teknoloji Hamlesi vizyonunu gerçekleştirmek üzere çok önemli çalışmalar yürüten Selçuk Bayraktar'a, T3 Vakfı'nın tüm ekibine, Teknofest Genel Sekreteri Ömer Kökçam'a, bu çalışmaların içinde yer alan öğretmenlerimize, okul müdürlerimize, ekip arkadaşlarıma ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. " dedi.

Bursa'da olmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden T3 Vakfı Müdürü ve Teknofest Genel Sekreteri Ömer Kökçam, İl Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür'e katkılarından dolayı teşekkür etti. Milli Teknoloji hamlesinin öneminden bahseden Kökçam, "T3 Vakfı olarak sağlıkta, turizmde, tarımda her alanda teknoloji üreten bir Türkiye için yola çıktık. Sahip olduğumuz en büyük sermaye genç nüfusumuz. Yapmamız gereken tek şey gençlerimize güvenmek, onlara alan ve platformlar açmak. Bu alana yönelik arge çalışmalarına yapılan harcama ve yatırımlar her geçen gün artarak devam ediyor." dedi. Kökçam konuşmasının ardından TEKNOFEST bilgilendirme sunumu gerçekleştirdi. 

TEKNOFEST ile Türkiye'nin teknolojik alanlarda yetkinliğini geliştirmek ve söz sahibi olabilmesi için toplumun milli teknoloji geliştirme süreçlerine olan desteğinin artırılması ve ilgili alanlarda yetişmiş nitelikli insan kaynağına katkı sunmak hedefleniyor. Bu kapsamda gerçekleştirilen fuar etkinlik alanları, uçuş gösterileri, seminerler ve aktiviteler ile toplumun her kesiminin Milli Teknoloji Hamlesi'ne olan ilgilerinin artırılması amaçlanıyor.

 

 

04-11-202204-11-202204-11-202204-11-202204-11-202204-11-202204-11-202204-11-202204-11-202204-11-2022

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.