BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜBİTAK'TA TÜRKİYE DERECESİ ELDE EDEN ÖĞRENCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

TÜBİTAK'TA TÜRKİYE DERECESİ ELDE EDEN ÖĞRENCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Bursa'dan Bölge Birinciliği alarak Türkiye finallerine katılmaya hak kazanan 10 projeden 7'si derece alarak Bursa'yı Ankara'da gerçekleştirilen Türkiye finallerinde temsil etti.

Türkiye finallerine davet edilen projelerde görev alan öğrenci ve danışman öğretmenlerine yönelik düzenlenen tören, Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ahmet Alireisoğlu, Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Altınok ve İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Danışman'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Bursa İnovasyon Merkezinde gerçekleştirilen TÜBİTAK 2204 A-B Araştırma Projeleri Yarışmalarının Ödül Töreninde konuşan Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ahmet Alireisoğlu şunları söyledi: "Eğitimin dinamikleri değişiyor. Eğitim farklılaşıyor ve değişimin getirdiği kolaylaştırıcı ivmelerle daha güzele, daha nitelikli durumlara ulaşması gereken bir alanda ilerliyor. Değişimin getirdiği dinamiklerle öğretmenlerimizin çalışma alanlarının, öğrenme ortamlarının güzel ve daha nitelikli olması vazgeçemeyeceğimiz bir çaba, vazgeçemeyeceğimiz bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Bu doğrultuda öğrencilerin becerilerinin geliştirilmesi, öğrencilerin kendi birim liderliklerinin üstlendirilmesi artık çok kıymetli. Bursa'da güzel örnekleri görünce tabii ki mutlu oluyoruz. Öğretmenlerimize, eğitim yöneticilerimize böyle bir tempoyu, böyle bir kompozisyonu destekledikleri için teşekkür ediyorum."

Alireisoğlu: "Çocuklara potansiyeline uygun bir projeyi yapma fırsatı vermeliyiz"

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak kendi becerisini liderlik alanını geliştirme gayreti ve tutkusu içerisinde olan nasıl nitelikli ve güçlü bir aktör olacağı konusunda bize fikir veren, ilham veren öğrenci ve öğretmenlerin her zaman yanında olduklarını ifade eden Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ahmet Alireisoğlu, "Her yıl yeni imkanlar, yeni fırsatlar, yeni kolaylıklar geliyor eğitim dünyamıza. Dolayısıyla kamuoyunda hepimizin takip ettiği bir müfredat değişimi programı var. Yenilenen müfredatımızda da bu anlamda yapılanma üzerine üç önemli başlık öne çıkıyor. Birincisi sadeleştirme yapılıyor çok ciddi oranda. Bu da öğretmenlerimizin elini ve alanını rahatlatacak olan bir gelişme. Çünkü bazı ihtiyaçlarımız olmayan bilgiler var ki bunların sadeleştirmesi bizi rahatlatacak. İkincisi ise bazı kavramların, kelimelerin güncellenmesi gerekiyor. Güncelleme yapmamız gerekiyor. Her gün yeni şeyler var. Örneğin Aziz Sancar, İHA'lar, SİHA'lar ders kitaplarımızda olmazsa yeni Nobel alacak bilim insanlarımızı nasıl yetiştireceğiz. Bu gelişmeler ders kitaplarında çocuğun gözüne çarpmazsa, gönlünde böyle bir başarı onun tutkusunu tutuşturmazsa, biz yeni güçlü aktörleri dünyaya nasıl çıkarabiliriz, ortaya koyabiliriz. Onun için güncelleme yapılması gerekiyor. En önemlisini ve şu anda içinde bulunduğumuz etkinlikle ilgili olan kısmını söylemek istiyorum. Çocuğun bir gücü, liderlik alanı varsa imkan oluşturarak, çocuğun yapabilir bir potansiyeli varsa ona uygun bir projeyi yapma fırsatını ona vererek, çocuğun bir becerisi varsa bu beceri alanlarını güçlendirerek, başta okulun imkanları, ilçenin imkanları, il milli eğitim müdürlüğünün, valiliğin, ilin imkanlarıyla çocuğun becerisini nasıl geliştirebiliriz sorusunu sorup, bu imkanları geliştirerek öğretmenimizin işini kolaylaştırmak durumundayız. Yeni müfredat bunu getiriyor. TÜBİTAK ortaokul ve lise düzeyinde gerçekleştirilen yarışmalarda dereceye giren öğrencilerimizi ve onların hazırlanmasında emeği geçen tüm idarecilerimizi ve öğretmenlerimizi tebrik ediyorum." dedi.

TÜBİTAK Bilim İnsani Destek Programlar Başkanlığınca her yıl düzenlenen TÜBİTAK 2204 A-B Araştırma Projeleri Yarışmaları ile lise ve ortaokul öğrenimine devam etmekte olan öğrencilerin temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmaların yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amaçlanıyor.

Bursa'dan bu yıl 2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri yarışmasına 371 başvuru yapıldı. Bu başvurulardan 26'sı bölge sergisine çağırılırken 3 tane birincilik, 4 tane ikincilik ve 3 tane de üçüncülük elde edildi. Bölge sergisinde birincilik alan 3 proje Ankara'da yapılan Türkiye finallerine katılırken Halil İnalcık Bilsem 'Yazılım' alanında Türkiye Birinciliği; BTSO Ali Osman Sönmez Sosyal Bilimler Lisesi ise Türkiye İkinciliği almaya hak kazandı.

Bursa'dan bu yıl 2204-B Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri yarışmasına ise 165 başvuru yapıldı. Bu başvurulardan 29 tanesi bölge sergisine çağırılırken 7 tane birincilik, 2 tane ikincilik ve 2 tane de üçüncülük elde edildi. Bölge sergisinde birincilik alan 7 proje Ankara'da yapılan Türkiye finallerine katılırken Cavit Çağlar Ortaokulu 'Yazılım' alanında Türkiye ikinciliği, Osmangazi BİLSEM 'Değerler Eğitimi' alanında Türkiye Üçüncülüğü, Özel Bahçeşehir Ortaokulu 'Kimya' alanında Türkiye Üçüncülüğü, Özel Çağdaş Öncü Ortaokulu 'Teknoloji Tasarım' alanında Teşvik Ödülü, Özel Şahinkaya Ortaokulu ise 'Matematik' alanında Teşvik Ödülü almaya hak kazandı.

Program sonunda Ankara'da yapılan TÜBİTAK Türkiye finallerine katılarak derece elde öğrenci ve danışman öğretmenlerine hediyeleri takdim edildi.

12-06-202412-06-202412-06-202412-06-202412-06-202412-06-2024

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.