BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ İLE EĞİTİMDE İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ İLE EĞİTİMDE İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile Bursa Uludağ Üniversitesi arasında eğitimde iş birliği protokolü imzalandı. Uludağ Üniversitesinde gerçekleştirilen protokol imza törenine Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz ve İl Millî Eğim Müdürü Serkan Gür katıldı. 

Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile Bursa Uludağ Üniversitesi koordinasyonunda okulda toplum sağlığının geliştirilmesi ve akademik destekli eğitim programlarının yürütülmesi amacıyla hazırlanan eğitimde iş birliği protokolü Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz ve İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür arasında imzalandı. 

Protokol imza töreninde konuşan İl Millî Eğitim Müdürü Serkan Gür, "Köklü üniversitelerinden olan Bursa Uludağ Üniversitesi ile neredeyse bütün alanlarımızda kuvvetli iş birliklerimiz var. Toplumsal olarak baktığımızda Bursa'da yaklaşık 700 bin öğrenci ve 2000 civarı kurum var. Bu noktada çok iyi bir örneklem teşkil ediyor. Her öğrencinin aileleri okula geliyor ve burada bir farkındalık oluşturmak Bursa'nın geneline tesir eden bir durum oluyor. Sonrasında davranışa dönüşüyor. Bu doğrultuda öğrencilerin sağlıklı birey olarak yetişmelerini sağlamak için bu proje çok önemli. Bu proje ile öğrencilerimiz beslenme alışkanlıkları, diyabet ve diğer hususlarda desteklenecek. Ayrıca üniversitemizin öğrencileri meslekleriyle ilgili pratik yapma imkânına kavuşarak sahada çok önemli deneyimler kazanacak." şeklinde konuştu. 

Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, üniversitenin üçüncü vazifesinin topluma hizmet uygulamaları olduğunu belirterek "Eğitim öğretim faaliyetlerinde bilimsel ve teknolojik geliştirmeler neticede insana ve topluma hizmete yöneliktir. Ancak toplum kesimlerinden nereden bir talep gelirse o talepleri karşılamaya gayret gösteriyoruz. Bu daha çok Bursa ekseninde üniversite sanayi iş birliği olarak ortaya çıksa da yerel yönetimlerden, merkezi yönetimin altındaki il müdürlüklerinden ve sivil toplum örgütlerimizden gelen her talebe ve toplumun ihtiyaç duyduğu her noktada elimizi uzatıyor, çözüm üretmeye gayret gösteriyoruz. Bu projede de Serkan Gür başta olmak üzere katkı sunan herkese teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Protokol ile öğrenci, öğretmen ve ailelere yönelik eğitim programlarının yapılması, okul aile iletişiminin güçlendirilmesi, okullarda yapılacak sağlık uygulamaları ve eğitimleri yoluyla okul sağlığın geliştirilmesine katkı sağlamak amaçlanıyor.  Yapılacak bu faaliyetlerle hemşirelik öğrencilerinin örgün ve yaygın eğitim yapan kurumlardaki uygulamaları ile mesleki olarak gelişmelerine katkı sağlanması hedefleniyor. 

İmzalanan protokol; Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü ile İl Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı her düzeydeki okul ve kurumları, her türlü eğitim öğretim faaliyetlerini, okul ya da kurum mensuplarını, öğretmenleri, öğretim üyelerini ve öğrencileri kapsıyor.   Protokol çerçevesinde;  öğrenciler, öğretim elemanlarının rehberliğinde ve okul yönetimi ile işbirliğinde sağlığın korunması ve geliştirilmesine yönelik etkinliklerde bulunacak. Protokolde ayrıca çevrenin sağlığa uygunluğunun değerlendirilmesi, sağlık risklerinin belirlenmesi, sağlık taramalarının yapılması, temel ilkyardım uygulamalarının öğretilmesi ve sağlık eğitimlerinin yapılması gibi konular da yer alıyor.

14-11-202214-11-202214-11-202214-11-2022

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.