BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÜRETEN ÇOCUKLAR İÇİN İŞBİRLİĞİ

ÜRETEN ÇOCUKLAR İÇİN İŞBİRLİĞİ

İl Milli Eğitim Şube Müdürü Bülent Altıntaş ve Gürsu İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Bektaş, Ermetal Teknolojik Eğitimler Vakfı (ERTEV) Başkanı Fahrettin Gülener ile birlikte ERTEV koordinatörlüğünde Gürsu'da tesis edilen "Üreten Çocuklar Eğitim Merkezi" nde incelemelerde bulundu.

ERTEV ile yapılan işbirliğinin Gürsu'ya değer kattığını belirten Bektaş, " Kurmuş olduğumuz eğitim merkezinde Ertev ile birlikte yapacağımız çalışmalar, 'Üreten Türkiye' hedefi için çok değerli. Çocuklarımızı üretimle tanıştırmak, onların ve dolayısıyla ülkemizin gelecek vizyonu açısından önemli bir yere sahip. Vermiş oldukları kıymetli destekler için başta Sayın Fahrettin Gülener olmak üzere tüm Vakıf yetkililerine teşekkür ediyorum. İşbirliğine dönük çalışmalarımızın artarak devam ettirileceğini ifade edebilirim." dedi.

ERTEV Başkanı Fahrettin Gülener de proje fikrini ilk duyduğu andan itibaren büyük bir heyecan duyduğunu belirtti. Gülener "Feda edilecek tek bir ferdimiz yok. Herkese, herkese ulaşmalıyız. Göz açıp kapayıncaya kadar geçecek olan yarınlarımız için artık bu durum çok daha elzemdir. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün destekleriyle Gürsu'dan ateşlediğimiz bu işaret fişeğinin tüm şehri kapsayacak şekilde yayılmasını temenni ediyorum." şeklinde konuştu.

 

Hedef: STEAM Yaklaşımıyla Okullaşma

Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ) tarafından uygulanmakta olan LIFT (Türkiye Yerel İnisiyatif Fonu) desteği ile ERTEV koordinatörlüğünde yürütülen ve ortakları arasında Gürsu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün de yer aldığı "Üreten Çocuklar, STEAM ile Çocuklar Okullaşıyor" projesi kapsamında, STEAM yaklaşımı ve Maker bakış açısıyla interaktif eğitimler verilmesi, rol model seminerleri ve kariyer görüşmeleri gibi etkinliklerle çocukların bilinçlendirilmesi, aile farkındalık seminerleri, aile-çocuk etkinlikleri ve dönem sonu sergileri ile ailelerin farkındalıklarının arttırılması hedefleniyor.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yanı sıra İl Göç İdaresi Müdürlüğü, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve Gürsu Belediyesi'nin de ortakları içinde yer aldığı proje, çeşitli sosyal sebeplerle başarısızlık hissine kapılan, yaşadığı uyum sebebiyle öz yeteneklerinin farkına varamayan ve eğitiminin engellenmesi riskiyle karşı karşıya kalan 7-13 yaş aralığındaki Suriyeli ve Türk çocukların STEAM yaklaşımıyla okullaşma oranlarının arttırılmasını da amaçlıyor.

Hem Üreten Çocuklar Eğitim Merkezi hem EBA Destek Noktası

 

Üreten Çocuklar Eğitim Merkezi'ndeki eğitim ve çalışma alanlarını inceleyen geçen Bektaş, Gülener ve Altıntaş,  proje yürütücülerinden bilgi aldı. Taraflarca, merkezin uzaktan eğitim süresi boyunca proje amaçlarıyla da örtüşecek şekilde EBA Destek Noktası olarak hizmet vermesine karar verildi.

25-09-2020

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.