BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Uzaktan Eğitim Sürecinde Öğrencilere ve Ailelere RAM'lardan Uzman Desteği

Uzaktan Eğitim Sürecinde Öğrencilere ve Ailelere RAM'lardan Uzman Desteği

Milli Eğitim Bakanlığı uzaktan eğitim süresince özel eğitim desteği ihtiyacı duyan öğrenci ve velilere psikososyal destek hizmeti   kapsamında  yeni bir hizmeti daha hayata geçiriyor. 81 ilde kurulacak "Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Bilgilendirme Hattı" çağrı merkezi ile Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde (RAM) görevli özel eğitim ve rehberlik öğretmenleri, telefonla öğrenci ve velilere destek olacak.

Vatandaşların aramalarını tek numara üzerinden yapabilmelerini sağlamak için Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi (MEBİM-444 0 632) kullanılacak. Çalışma kapsamında, 81 ilde hizmet veren 242 RAM'da dönüşümlü mesai yapan yöneticiler ile birer rehberlik ve özel eğitim öğretmeninden oluşan ekip görev alacak.

MEBİM, mesai saatleri dışında da aranabilecek ve RAM'larda görevli ekipler arayan kişiye dönüş sağlayacak. Tüm görüşmeler kayıt altına alınacak.

Bursa'daki RAM'lar MEBİM'den Gelen Çağrılara Dönüş Yapacak

Çocuklar ve yetişkinlerin yaşanılan bu süreçte eğitimden geri kalmamaları ve psikolojik sağlamlıklarının korunması ile ilgili Bakanlık çalışmaları doğrultusunda, Bursa'da da gerekli tüm tedbirler alınmaya devam ediyor.

Vatandaşların aramalarını tek numara üzerinden yapabilmelerini sağlamak için Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezinin MEBİM-444 0 632 nolu hattının kullanılabileceğini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, "Tüm yurtta olduğu gibi bu kapsamda Bursa'daki Rehberlik ve Araştırma  Merkezlerimizde görevli ve dönüşümlü olarak mesai yapan yönetici ve öğretmenlerimiz MEBİM 444 0 632 danışma hattını arayan ailelerimiz ve öğrencilerimizin başvurularına cevap verecek. Alanında uzman personelimiz gelen başvurulara telefon ve e-posta yolu ile dönüş yaparak gerekli bilgilendirmeleri sağlayacak. Bursa olarak içinde bulunduğumuz süreci hep birlikte sağlıklı bir şekilde yürütmeye gayret ediyoruz" dedi.

Öğrencilere ve Ailelerine Psikolojik Rehberlik

Çocuk, genç, yetişkin ve yaşlı demeden tüm dünyayı ve ülkemizi de etkisi altına almaya başlayan Koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle geçtiğimiz günlerde Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğrencilerde ve velilerde salgının yarattığı kaygıyı,  kendileri, aileleri ve sevdikleri için panik ve korku gibi duygu durumlarını normalleştirmelerine destek olabilmek için iki ayrı kılavuz hazırlandığını açıklamıştı.

Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğünce Salgın Hastalık Dönemlerinde Psikolojik Sağlamlığımızı Korumak amacıyla Aileler için Çocuklara Yardım Rehberi ve Yetişkinler için Bilgilendirme Rehberi adıyla hazırlanan kılavuzlar öğrencilere ve ailelerine rehberlik edecek.

MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce hazırlanan kılavuzlara aşağıda belirtilen linklerden ulaşabilirsiniz! 

1) Aileler İçin Çocuklara Yardım Rehberi için tıklayınız.

2) Yetişkinler İçin Bilgilendirme Rehberi için tıklayınız. 

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.