BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

VAKIFLAR HAFTASI PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

VAKIFLAR HAFTASI PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Vakıflar Haftası münasebetiyle Mahmut Celalettin Öktem İmam Hatip Ortaokulunda bir program gerçekleştirildi.

Programa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Murat Taşdelen, Vakıflar Bölge Müdür Yardımcısı H. İbrahim Ayvaz, Yıldırım İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Sevinç, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Programda konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Murat Taşdelen şunları söyledi: "Vakıf medeniyetimizin temelleri Selçuklular döneminde atılmış, Osmanlılar zamanında ise parmakla gösterilir hale gelmiştir. Vakıf sistemi Osmanlılar zamanında o kadar başarılı hale gelmiştir ki veren el ile alan el e kurulan köprü kusursuza yakın faaliyet göstermiştir. Bu sayede toplumun refah seviyesi artmış, toplumsal adalet sağlanmıştır. Osmanlı'yı kuran şehir Bursa da bu işin merkezi olmuştur. Arşivlere baktığımızda Bursa' da binlerce vakfın olduğunu görüyoruz. Eğitim, sağlık, belediye işleri, su hizmetleri, din hizmetleri, medrese hizmetleri, köpüler, su yolları ve kaldırımların yapılması gibi bütün hayırseverlerin insanlar ilgilendiren bütün hizmetler, hayırseverlerin kurdukları vakıflar aracılıyla yürütülmüştür. Bursa'daki bütün vakıfların yüzde 45'i kadınlar tarafından kurulmuştur. Erkeğiyle, kadınıyla, hangi meslekten olursa olsun Bursa halkı hayırlı işlerin içerisinde yer almışlardır. Bu duygu ve düşüncelerle, vakıf bilincinin geliştirilip yaygınlaştırılması için düzenlenen bu programda öğrencilerimizi tebrik ediyorum."

13-05-202413-05-202413-05-202413-05-202413-05-202413-05-2024

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.