BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

VELİ SARIKAYA BÜYÜKORHAN’DA

Büyükorhan’ı ziyaret eden Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya, ilçedeki okullarda incelemelerde bulundu.
VELİ SARIKAYA BÜYÜKORHAN’DA

Büyükorhan’ı ziyaret eden Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya, ilçedeki okullarda incelemelerde bulundu. Büyükorhan Çok Programlı Anadolu Lisesi’ne kazandırılması planlanan anasınıfını ziyaret eden ve Okul Müdürü Serkan Türkmen’den bilgi alan Veli Sarıkaya okul öncesi eğitimin hayata atılan ilk adım olduğunu ve bunun da doğru atılması gerektiğini söyledi.

Büyükorhan’da incelemelerde bulunan Veli Sarıkaya, Büyükorhan Çok programlı Anadolu Lisesi’ne kazandırılması planlanan anasınıflarının en kısa sürede tamamlanacağını söyledi. Eksiklerin merkez anaokulları tarafından giderileceğini de belirten Sarıkaya, Bursa merkezdeki anaokulları ile merkeze uzak Büyükorhan ilçesindeki anasınıflarının kardeş okul yapıldığını, bu çalışmanın çocuklar açısından eğitim ve öğretime olumlu yansıyacağını belirtti.

Okul öncesi eğitimin önemine vurgu yapan Veli Sarıkaya, “Hedefimiz, Bursa’da yaşayan ve okul öncesi eğitim çağına gelmiş tüm çocuklarımıza bu eğitimi vermektir. Okul öncesi eğitim alan çocuklarımız hayata bir adım önde başlıyor. Bu nedenle her çocuğumuzun mutlaka okul öncesi eğitim alması gerekiyor.” dedi.

Anaokulu Eğitiminin öğrencilerin fiziksel, duygusal, zihinsel, dilsel ve sosyal gelişimlerini en sağlıklı biçimde geçirmesine katkı sağladığını belirten Veli Sarıkaya, “Eskiden sokaklarda saklambaç, dokuztaş, misket oynayarak sosyalleşen çocuklar, her ebeveynin çalışmak durumunda olması nedeniyle, artık bakıcılar eşliğinde yalnız bir birey olarak büyüyorlar. Anaokullarının bu noktada, çocuğun “çocuk” olarak var olmasını sağlamaya yardımcı olduğunu düşünüyorum.”dedi.

Okul öncesi eğitim süresince çocuklar ilköğretime hazırlanırken, paylaşmayı, dayanışmayı, sosyalleşmeyi ve birlikte çalışmayı öğrenirler. Bu dönem, çocuğun yüksek öğrenme potansiyeline sahip olduğu bir dönemdir. Eğitimin ilk basamağını oluşturan okul öncesi eğitim hayata atılan ilk adımdır ve bunun doğru atılması gerekir” dedi.

Büyükorhan Çok Programlı Anadolu Lisesi bölümlerini inceleyen Veli Sarıkaya Yapı/İnşaat Teknik Bölümünün kapatılarak yerine Tesisat ve İklimlendirme Bölümünün açılmasının daha uygun olacağını ancak bölüm açarken günümüz teknolojisine daha uygun bölümlerin açılması okul ve ilçe açısından daha uygun olacağını belirtti.

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.