BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

YABANCILARA YÖNELİK EĞİTİM ÖĞRETİM ÇALIŞTAYI YAPILDI

Bursa’daki yabancı öğrencilere verilen eğitim öğretim hizmetleri Havva Aslanoba Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilen bir çalıştayla masaya yatırıldı.  
YABANCILARA YÖNELİK EĞİTİM ÖĞRETİM ÇALIŞTAYI YAPILDI

Bursa’daki yabancı öğrencilere verilen eğitim öğretim hizmetleri Havva Aslanoba Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilen bir çalıştayla masaya yatırıldı. 

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük, İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya, Milli Eğitim Bakanlığı uzmanları, UNICEF temsilcileri, çeşitli kamu kurumları ve yerel yönetimlerle birlikte sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı çalıştay, Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük’ün konuşmasıyla başladı.

Büyük konuşmasında, ülkemizde misafir edilen yabancıların eğitim çağındaki çocukları için ülke genelinde devletin ve sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla seferberlik halinde çalışma yaptıklarını söyledi. Ülkemizde sayıları 460 bini bulan eğitim çağındaki, çoğunluğu Suriyeli öğrencinin eğitim öğretime kazandırılması için çeşitli projeler üzerinde çalıştıklarını belirten Büyük, bu öğrencilerin kendi dilleri ve kültürleri ile eğitime devam edebilmeleri için UNICEF’le projeler geliştirdiklerini, ülkemizdeki sayıları 11 bini bulan Suriyeli öğretmenlerin bu öğrencilerin eğitimleri için bu projelerde çalışacaklarını söyledi.

Hedeflerinin kaliteyi mümkün olduğunca yüksek tutarak özellikle ortaöğretimin ikinci kademesindeki öğrencileri sistemin içine almak olduğunu belirten Yusuf Büyük, bazı devlet okullarından da faydalanacaklarını, saat 16:00’dan sonra boşalan bu okullarda Suriyeli öğretmelerin vereceği 4’er saatlik derslerle Suriyeli öğrencilerin sisteme alınacaklarını, bunun için yeni bir mevzuat oluşturdukları, amaçlarının dışarıdaki kaçak ve paralı eğitim kurumlarına izin vermemek olduğunu söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyük, UNICEF ve diğer sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla ülke genelinde 70’in üzerinde geçici eğitim merkezi oluşturduklarını, Suriyeli öğretmenlerin bu merkezlerde kendi dilleri ve müfredatlarıyla verdikleri eğitimi Türkçe dersleriyle takviye ettiklerini ve bundan böyle, oluşturdukları yeni müfredatla eğitim verilmeye başlanacağını söyledi. Bu eğitim merkezlerinin ülke genelinde arttırarak öğrencileri eğitim sistemine entegre edip sokaktan kurtarmayı hedeflediklerini belirten Büyük, bunun eğitimciler için bir görev, hem de vicdani bir borç olduğunu ifade etti.

Daha sonra Bursa’daki okullarda gerçekleştirilen uyum programları hakkında okul yöneticileri ve rehber öğretmenler bilgi verdi.

Öğleden sonraki oturum İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya’nın başkanlığında yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Uzmanı Selman Işık, yabancı öğrencilerin eğitim sistemine entegrasyonuyla ilgili bakanlıkça uygulanan projeleri illerin ihtiyaçlarına göre yaygınlaştırmayı hedeflediklerini, Bursa’daki 21 bini bulan okul çağındaki Suriyeli öğrencinin sisteme dahil edilmesi için birlikte gayret sarfedeceklerini söyledi. Sivil toplum ve yerel yönetimlerin katkılarının bu anlamda büyük öneme sahip olduğunu, sokaktan kurtarılarak siteme alınan bir öğrencinin bile çok şey ifade edeceğini söyledi.

İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya da, Suriyeli öğrenciler için Bursa’da yapılan eğitim faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Yalnız bu yıl bin 400’ün üzerinde denklik belgesi müracaatına cevap verildiğini, ev ziyaretleriyle Suriyeli öğrencilerin okullara kaydedildiğini, bunların Türkçe bilmeyenlerine TÖMER’de kurslar verildiğini belirtti. Sarıkaya, ihtiyaç bulunan bölgelerde geçici eğitim merkezleri kurulması için yerel yönetimlerle çalışacaklarını da sözlerine ilave etti.

14-12-201514-12-201514-12-2015

Hocahasan Mahallesi İlkbahar Caddesi No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.