BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“YENİLENEBİLİR ENERJİDE EĞİTİM ÇALIŞTAYI” BURSA’DA BAŞLADI

Yenilenebilir Enerjide Eğitim Çalıştayı Merinos Atatürk Kültür Merkezi’nde başladı.
“YENİLENEBİLİR ENERJİDE EĞİTİM ÇALIŞTAYI” BURSA’DA BAŞLADI

Yenilenebilir Enerjide Eğitim Çalıştayı Merinos Atatürk Kültür Merkezi’nde başladı. Çalıştayın açılış programına Bursa İl Milli Eğitim Müdür Vekili Uygar Umut, Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın, MEB Daire Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Erdoğan, ENVERDER Bursa Şube Başkanı Mustafa Uysal ve Teknik Eğitim Vakfı Bursa temsilcisi Ercan Baş ile çok sayıda davetli katıldı.

Dünyanın bugün geldiği noktada enerjinin çok önemli bir yeri olduğunu belirten İl Milli Eğitim Müdür Vekili Uygar Umut: “Tüm ilimlerde varoluşun üç temel unsuru insan, tabiat ve Tanrı olarak nitelendirilmektedir. İnsan-doğa ile ilişkisine baktığımızda, insanın temel görevlerinden birisi imardır. İnsan içinde yaşadığı tabiatı ve Dünyayı korumak, imar etmek, güzelleştirmek ve süslemekle sorumludur. İnsanın doğayla uyum içerisinde yaşaması gerekirken günümüzde insan, tabiata zarar vermeye başladı. Bugün insan, tabiatı sonsuzca kullanabileceği, tahrip ederek zarar verebileceği inancına sahip olduğu bir dönemdeyiz. Bizler doğayı imar etmekle, güzelleştirmekle ve süslemekle vazifeli olduğumuzu unutmayalım. Yenilenebilir enerji de bu görevlerimizden birisidir. Genç neslimizi bu yönde eğiterek, doğayı tahrip etmeyi, aşırı tüketimi hak olarak görmeyen, çevreye duyarlı gençler yetiştirmeliyiz.”dedi ve çalıştayda emeği geçen herkesi kutluyoruz.

Aydın: Dünkü güneşle bugünkü çamaşır kurutulmaz

İnsan yaşamında çeşitli alanlar olduğunu ifade eden Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın: “İnsan yaşamında en önemli alanlar öğrenme ve öğretme alanlarıdır. Bu açıdan yenilenebilir enerjide eğitim çalıştayına çok önem veriyoruz. Artık çalışmalarımızda klasik yöntemlerin geride bırakılması, çalışmaların planlı ve projeli yürütülmesi gerektiğine inanıyoruz. Başarılı olabilmek için birlikte çalışmalı ve birlikte düşünmeliyiz. İşte tam bu noktada gerçekleştirdiğimiz çalıştay, birlikte düşünüp birlikte hareket edeceğimiz, planlı ve projeli çalışacağımız önemli bir etkinlik olacak. Bu önemli projede emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”dedi. Dünkü güneşle bugünkü çamaşır kurutulmaz sözüne atıfta bulunan Kaymakam Mehmet Aydın, tabiatın kıymetinin bilinmesini gerektiğini belirtti ve günümüz Dünyasında kaynakların israf edilmeden verimli bir şekilde kullanılmasının önemini vurguladı. 

Yenilenebilir enerjide eğitim çalıştayının yeşil Bursa’ya çok yakıştığını vurgulayan Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü daire Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Erdoğan: “Bakanlığımız bünyesinde de enerji verimliliği konusunda öğretmen ve öğrencilerimizi teşvik edici çeşitli projeleri hayata geçirdik.  Öğretmen ve öğrencilerimize gerekli imkânlar sağlandığında çok büyük işler başaracaklarına inanıyoruz. Bu projeye de Bakanlık olarak her türlü desteği vermeye hazırız. Projede emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.”dedi.

Projenin önemine vurgu yapan ve dernekleri hakkında bilgi veren ENVERDER Bursa Şube Başkanı Mustafa Uysal, enerjiyi tasarruflu kullanmayı değil enerjiyi sevmeyi ve verimli kullanmayı önerdiklerini söyledi.

Katılımcılara vakıfları hakkında bilgi veren Teknik Eğitim Vakfı Bursa Yetkilisi Ercan Baş, fosil yakıtların doğal yaşama zarar verdiğini, bu nedenle yenilebilir enerjinin doğal yaşamın devamı konusunda çok önemli bir yer tuttuğunu, vakıf olarak bu çalışmaya her türlü desteği vermeye hazır olduklarını zsöyledi.

Merinos Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek çalıştay üç gün sürecek. Çalıştaya ülkenin çeşitli bölgelerinden eğitimciler ile birçok kurum ve kuruluştan davetliler katılıyor. Koordinatörlüğünü Yeşilyayla Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğretmeni Levent Yazıcı’nın yaptığı projenin çalıştayında yenilenebilir enerjide eğitim konusu işlenecek.

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.