BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

YENİLENEBİLİR ENERJİDE EĞİTİM ÇALIŞTAYI

Yenilenebilir Enerjide Eğitim Çalıştayı’nın basın toplantısı Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde gerçekleştirildi.
YENİLENEBİLİR ENERJİDE EĞİTİM ÇALIŞTAYI

Yenilenebilir Enerjide Eğitim Çalıştayı’nın basın toplantısı Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde gerçekleştirildi. Çalıştayın Türkiye’de bir ilk olduğuna dikkat çeken İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya, enerji tüketiminin Dünya kriterlerinde gelişmişlik düzeyini gösterdiğini söyledi.

Ülkelerin geleceklerini planlamak için önce enerjiyi planlamaları gerektiğini vurgulayan Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın: “Yenilenebilir enerjide eğitim çalıştayı ile mesleki eğitim öğretmenlerimiz bir araya gelerek bu alanda insan kaynağının yetiştirilmesi konusunda planlamalar yapıldı. Bu çalışmada sivil toplum kuruluşlarımız da önemli destek veriyor. Katkı sağlayanlara teşekkür ediyorum.”dedi.

Geçtiğimiz ay gerçekleştirilen Yenilenebilir Enerjide Eğitim Çalıştayı’nın ülke genelinde bu alanda görev yapan eğitimcileri bir araya getirdiğini belirten Veli Sarıkaya: “Türkiye’de bir ilk olarak gerçekleştirilen çalıştay, yenilenebilir enerji alanı programlarının sanayi, üniversite ve uygulayıcılar ile tartışılması, teknoloji ve uygulama bilgilerinin alana kazandırılması, eğitim modelleri ve geliştirilmesi konularında ışık tutmuştur. Çalıştayla, yenilenebilir enerji teknolojileri alan eğitimlerinde bütüncül yaklaşıma katkı vermek, bu konuda üniversite, sanayi ve alan öğretmenlerini bir araya getirerek eğitim ve program gelişiminde farkındalık yaratmak hedeflenmiştir.” dedi.

Geçtiğimiz yıllarda uygulamaya konulan APİS projesine de değinen Veli Sarıkaya: “Şu anda Proje kapsamında 20 okulumuzun enerji tüketimini merkezden takip ediyoruz. Önemli kazanımlar elde edildi. Diğer okullarımızı da proje kapsamına almak istiyoruz. Projemizi AB projeleri klasmanına taşıyoruz. Bütçesi birkaç milyon dolar civarında. Bursa’da yaklaşık 1500 okul ve kurumumuz var. Yaptığımız çalışmalarla geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimizde enerjiyi verimli kullanmaları konusunda bilinç oluşturmayı hedefliyoruz.” dedi ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Dünya üzerinde meydana gelen her türlü olayda enerji konusunun başrol oynadığını ifade eden ENVERDER Bursa Şube Başkanı Mustafa Uysal: “Gelecekte yenilenebilir enerji alanında çalışacak insan kaynağına önemli derecede ihtiyaç duyulacak. Bu ihtiyacı kendi kaynaklarımızla karşılayabileceğimize inanıyoruz. Türkiye’de bir ilk olarak gerçekleştirilen çalıştay, bu alanda yetiştirilmesi öngörülen insan kaynağının planlaması konusuna hizmet etmiştir. Bu çalıştaya katkı sağlayan herkese teşekkür ediyoruz.” dedi.

Ülkemizdeki cari açığa dikkat çeken Teknik Eğitim Vakfı Bursa Şube Temsilcisi Ercan Baş: “Bugün ülkemizdeki cari açığın %78’sinin enerji ithalatından kaynaklandığını biliyoruz. Bu düşünüldüğünde, ülke çapında açılmış olan 33 okulumuzun öğretmenlerinin, üniversite öğretim üyelerinin ve özel sektörün katılımıyla Bursa’da gerçekleştirmiş olduğumuz Yenilenebilir Enerji Çalıştayı’nın ne kadar hayırlı bir amaca hizmet ettiğini görmekteyiz.” dedi.

Toplantının sonunda “Yenilenebilir Enerjide Eğitim Çalıştayı’nın gerçekleştirilmesindeki katkılarından dolayı İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya’ya plaket takdim edildi.

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.