BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

'YÜREKLERDE ÂKİF, DİLLERDE HÜRRİYET' TEMALI PROGRAM VE SERGİ AÇILIŞI

'YÜREKLERDE ÂKİF, DİLLERDE HÜRRİYET' TEMALI PROGRAM VE SERGİ AÇILIŞI

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünce, Milli Mücadelemizin ruhunu, milletin birlik ve beraberliğini dizelerinde dile getiren İstiklal Marşı'nın kabul edildiği 12 Mart günü ile Mehmet Âkif Ersoy'u Anma Haftası her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Bu yıl "Yüreklerde Âkif, Dillerde Hürriyet" teması çerçevesinde düzenlenen etkinliklerin Bursa programı, Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen programla başladı. Programa; Vali Yardımcısı Halil Serdar Cevheroğlu,  Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ş. Fethi Yıldız, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Mete Kızılkaya, İl Millî Eğitim Müdür Vekili Mustafa Bilici, İl MEM Hayat Boyu Öğrenme Bölümünden Sorumlu Müdür Yardımcısı Arzu Ayyıldız, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde görevli İdareciler, Okul Müdürleri, Halk Eğitimi Merkezi, Olgunlaşma Enstitüsü yetkilileri ile usta öğreticiler katıldı.

Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından seslendirilen ve Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi işaret dili eğitmeni eşliğinde İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesinde eğitim gören yabancı uyruklu öğrenci Tesnim Sakal'ın "Çanakkale Şehitleri Şiiri"ni okudu.

Programın açılış konuşmasını yapan Mehmet Âkif Ersoy'un torunu Selma Argon Ersoy "Dedem Mehmet Âkif Ersoy'un bütün şiirlerinde özellikle de Safahad şiirinde vatana olan aşkını, milletine olan sevgisini her daim görüyoruz. Ben belki Mehmet Âkif Ersoy'un torunuyum ama hepiniz Mehmet Akif'in torunusunuz. Bursa dedemin hayatında çok önemli bir yere sahiptir. "Bülbül" şiirini burada yazmıştır. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünce 2022 yılı "Yüreklerde Âkif, Dillerde Hürriyet" temasıyla çeşitli etkinlikler düzenliyor. Böylesine kıymetli çalışmalara katkı sunan ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum." dedi.

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Mete Kızılkaya ise konuşmasında şunları söyledi: "Milli Mücadelemizin ruhunu, milletin birlik ve beraberliğini dizelerinde dile getiren Mehmet Âkif Ersoy'un mücadelesi bizlere her zaman yol gösterici olmuştur. Hayat boyu öğrenme kurslarımızda çalışmalarımız hayat boyunca öğrenmek isteyenler için yıl boyunca devam ediyor.  Kurslarımıza katılmak isteyen herkesi Halk Eğitim Merkezlerimize davet ediyoruz. Bugün açılışını yapacağımız sergi tırımız da kursiyerlerimizin Mehmet Âkif Ersoy'dan esinlenerek yaptıkları el işi eserlerden oluşuyor. 2022 yılını "Yüreklerde Âkif, Dillerde Hürriyet" teması çerçevesinde 22 Şubat 2022 tarihinde İstanbul'da başlayıp, 12 Mart 2022 tarihinde Ankara' da sona erecek şekilde sırayla İstanbul, Edirne, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Afyonkarahisar, Burdur, Konya, Kastamonu, Çankırı ve Ankara illerinde düzenleyeceğimiz etkinlerle gerçekleştireceğiz. Bu çalışmalara katkı sunan ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum."

Bursa Vali Yardımcısı Halil Serdar Cevheroğlu, "Mehmet Âkif'in eğitim camiamız da şöyle bir önemi var. Neredeyse hepimizin öğrendiği ilk şairdir Mehmet Âkif. Bugün aramızda bulunan Selma Hanımefendiye çok teşekkür ediyorum. Kendisi Milli Şairimizin torunu olarak Millî Eğitim Bakanlığımızın projesine destek veriyor. Türkiye Cumhuriyeti devam ettikçe Mehmet Âkif Ersoy'u her zaman saygıyla anmaya devam edeceğiz. Emeği geçen herkese şahsım ve Bursa Valiliği adına teşekkür ediyor, herkesi tırımızı dolaşmaya davet ediyorum." dedi.

"Mehmet Âkif Ersoy'u anlamak Türkiye'yi anlamak demektir." diyerek sözlerine başlayan Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ş. Fethi Yıldız konuşmasına şöyle devam etti: "Selma hanımın dediği gibi biz Mehmet Âkif Ersoy'un torunlarıyız. Bu anlamda Millî Eğitim Bakanlığımıza ve bizlere şu görev düşüyor. Tarihimizi, kültürümüzü, geleneğimizi gelecek nesillere aktarmak. Bu konuda emeği geçen tüm gönül dostlarına teşekkür ediyorum."

Bursa Valiliğinde düzenlenen programın ardından "Yüreklerde Âkif Dillerde Hürriyet" temalı İstiklal Marşı ve Mehmet Âkif Ersoy sergi tırı Kent Meydanı AVM önünde ziyarete açıldı. Sergide hayat boyu öğrenme kurumlarındaki kursiyerlerin Mehmet Âkif Ersoy'dan esinlenerek minyatür, hat, tezhip, keçe, ebru gibi tekniklerle yaptıkları el işi eser yer alıyor.

 

01-03-202201-03-202201-03-202201-03-202201-03-202201-03-202201-03-202201-03-202201-03-202201-03-202201-03-202201-03-2022

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.