BURSA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ZEKİ MÜREN, VEFATININ 25. YIL DÖNÜMÜNDE ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE ANILDI

ZEKİ MÜREN, VEFATININ 25. YIL DÖNÜMÜNDE ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE ANILDI

Türk sanat müziğinin 'Sanat Güneşi' olarak tanınan Zeki Müren, vefatının 25. Yıl dönümünde Bursa'da çeşitli etkinliklerle anıldı.

Bursa'daki anma programı kapsamında önce Emirsultan Mezarlığı'ndaki kabri başında ziyaret edilen merhum sanatçının mezarına, Bursa Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi'nin öğrencileri çiçek bıraktı. Ardından Bursa Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi'nde bir anma programı gerçekleştirildi.

Düzenlenen programa İl Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür, Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Mustafa Sakarya, TEV Vakıf Başkanı Tayfun Deniz Binay, Zeki Müren'in akrabaları katıldı.

Bursa Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesinin öğretmen ve öğrencileri, Zeki Müren'in unutulmaz bestelerini bugüne özel seslendirdiler.

Törene katılan İl Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür yaptığı konuşmasında şunları söyledi: "Türkiye'nin "Sanat Güneşi" olarak anılan besteci, söz yazarı,  ses sanatçısı Zeki Müren'i vefatının 25. yılında saygıyla yad ediyorum. Zeki Müren'in Türk halkının gönlünde bambaşka bir yeri var. Kendileri, sanatı ile olduğu kadar hayırseverliği ile örnek bir sanatçımız. Bursa'nın Hisar Semtinde ahşap bir evde Kaya ve Hayriye Müren çiftinin tek çocuğu olarak dünyaya gelen Zeki Müren; ilk kez, Bursa Osmangazi İlkokulu'nda  (Tophane İlkokulu) okurken müzik yeteneği öğretmenleri tarafından keşfedildi. Bursalı sanatçımızın kendi ismiyle Bursa'mıza kazandırdığı güzel sanatlar lisemizde inanıyorum ki kendisi kadar değerli sanatçılar yetişecek.  Bursa'da güzel sanatlar alanında hizmet veren okul sayımızın ikiye çıkarılması hem bu alandaki talebi karşılayacak hem de sanat eğitiminin kalitesini artmasına önemli katkılar sunacaktır.  İstanbul'da çalıştığım süre zarfında bu liseden mezun olup öğretmen olan meslektaşlarım bulunmakta bu da okulumuz için ayrıca gurur verici. Göreve geldiğim kısa zaman zarfında, Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisemize ikinci defa geldim. Bugün programımın çok yoğun olmasına rağmen,  Türk toplumunu hüzünde, mutlulukta, neşede ve sevinçte birleştiren Devlet Sanatçısı Zeki Müren'i anma programında bulunmak istedim. Bu güzel programın hazırlanmasında emeği geçen herkesi kutluyor; okul müdürümüze ve Zeki Müren'in unutmaz şarkılarını seslendiren öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum"  

24-09-202124-09-202124-09-2021

Hocahasan Mah. İlkbahar Cad. No38 Yeni Hükümet Konağı A Blok 16050 Osmangazi/BURSA - 0(224) 445 16 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.