Haberler Detay


BURSA´DA OKULLARDA İLK GÜN HEYECANI

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü


Öğrencilerin ilk ders günü heyecanına ortak olmak üzere İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, Milli Eğitim Bakanlığı Programlar ve Öğretim Materyalleri Daire Başkanı Mehmet Salih Canbal ve Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Gürhan Çokgezer Bursa Çimento Fabrikası Ortaokulu'na bir ziyaret gerçekleştirdi. Bursa´da, 53 bin 350'si birinci sınıf olmak üzere 577 bin 650 öğrenci ders başı yaptı.

9.09.2019 00:00:00

Bu haber 1476 kez okunmuştur.

134954

BURSA´DA OKULLARDA İLK GÜN HEYECANI

Günün anlam ve önemine binaen İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger şunları söyledi:
"Bu program İlköğretim Haftası açılış programı değil kanun gereği Eylül ayının 3. haftası yani önümüzdeki hafta bütün okullarımızda kutlayacağız. Bursa ilindeki ortak heyecana katkı sunma amacıyla arkadaşlarım bu okulu tercih etmişler ki açıkçası coşkuyu görünce çok mutlu oldum. Sizlerle birlikte olmaya niyetlendik ve çocuklarınızın ilk ders zilini birlikte çalacağız. Öncelikle sevgili öğrencilerimize yuvanıza hoş geldiniz diyorum. Uzun bir tatil sürecinden sonra buradasınız. Arkadaşlarınızı, öğretmenlerinizi hatta ikinci yuvanız diyebileceğimiz okulunuzu çok özlediniz. Bugün yeni bir sınıfa adım atıyorsunuz. Bir sene sonra inanın gelişen, büyüyen sadece yaşınız olmayacak. Bilginiz beceriniz gelişecek. Ülkeye ve dünyaya bakışınız değişecek. Daha fazla sorumluluk hissedeceksiniz. Aradan 20 yıl geçtiğinde muhtemelen benim torunlarımı siz eğiteceksiniz. Bu sebeple benim için ve bu ülke için çok önemlisiniz. Hepinize üstün başarılar diliyorum.
"Sizlere sonsuz güveniyorum"
Eğitimin olmazsa olmazı olarak nitelendirdiğimiz ki Sayın Bakanımızın da "öğretmenin tekamül sürecidir eğitim" ifadesinden yola çıkarak bizim alandaki vazgeçilmez olan kıymetli öğretmen arkadaşlarım. Sizlere sonsuz güveniyorum. Tüm öğrencilerinizin beceri ve meziyetlerini ortaya çıkarıp uygun ortaöğretim ve yüksek öğrenim alanlarına yönlendirebileceğiniz noktasında size inancım tam. Bunun yanında öğrencilerimizin ahlaki gelişimlerini, terbiyelerini sağlama noktasında da üst düzeyde kaygı taşıdığınızı biliyorum ve farkındayım. Başarılar diliyorum sizlere de. Sevgili veliler her evlat sizler için kabul olmuş bir dua, gözünüzden sakınıyorsunuz. Gönlünüzün her bir köşesinde onların ismi, heyecanı var. Bakanlığımız da her bir öğrencimiz için sizlerle birlikte aynı heyecanı yaşıyor. Öğretmenlerimiz bu konuda hazırlar. Sizden isteğim şu bizlere güvenin. Çocuklarınızın geleciğini planlama noktasında bizlerle ortak çalışın. Okul binamızın yapılmasında emeği geçen Bursa Çimento Fabrikası yetkililerine ve hayırsever iş insanlarımıza teşekkür ediyorum. Çünkü Burada Türkiye'nin 2053 ve 2071 vizyonunu taşıyacak gençler yetişiyor. Yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olması temennisiyle hepinize sevgi saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum" dedi.
Milli Eğitim Bakanlığı Programlar ve Öğretim Materyalleri Daire Başkanı Mehmet Salih Canbal Daire Başkanı:
"Öncelikle sizlere Ziya Öğretmenin selamını getirdim. Bilindiği üzere Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 2023 eğitim vizyonumuz kamuoyu ile paylaşıldı. Bu vizyonla birlikte bir yandan muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkma iddiamız doğrultusunda eğitim hedeflerimiz açıklanmış, diğer yandan bu hedeflere giden yol haritamız konulmuştur.
Geçtiğimiz eğitim öğretim yılında tüm taraflarıyla yoğun bir çalışma yapılmış ve eğitim vizyonumuzun uygulama süreçleri yapılandırılmıştır. Eğitim vizyonumuzda ifade edildiği üzere çocuklarımızın yaşayacakları çağın gerektirdiği becerilerle donatılmaları gerekmektedir. Ancak bu becerilerin yanında çift kanatlılık olarak ifade ettiğimiz eğitim sistemimiz, ekonominin nesnesi olmadan ekonomi dünyasının becerisine sahip olmaya, dünyaya uyum sağlarken kopmamaya, akademik beceriler yanında sanatsal ve sportif açıdan başarılı olmaya önem vermektedir. Eğitim vizyonumuzun bileşenlerini uygulamaya taşımak üzere birçok çalışma yapılmıştır. Bunların bazılarını bu yıl inşallah uygulamaya koyacağız.
Bunlar; tasarım beceri atölyeleri, müze ve okul dışı öğrenme imkânları, okul profilini değerlendirme ve mesleki ve teknik eğitimde sektörel işbirliği içinde çalışmalarıdır.
Çok iyi bildiğiniz gibi Bakanlığımızın üzerinde hassasiyetle durduğu tasarım ve beceri atölyelerinde öğrencilerimizin içindeki sanatsal aynı zamanda diğer becerilerini ortaya çıkarabilecekleri alanlar oluşturmalıyız. Tasarım beceri atölyelerinde çocuklarımız kendilerini rahatlıkla ifade edebilmeli, onlara bu imkânları tanıyabilmeliyiz.
Bu yıl müze ve okul dışı öğrenme planlamaları yapıyoruz
Aynı zamanda sadece okulda öğrenme mümkün değil. Bu sebeple Bakanlığımız bu yıl müze ve okul dışı öğrenme imkânlarıyla derslerin önemli bir kısmını okul dışında da planlamalarını beklemekteyiz. Özellikle okulun yanında bulunan okul dışı öğrenme imkânlarını tespit ederek aynı zamanda müzelerde bu eğitim ortamının sağlanması ve eğitimin buralarda da gerçekleşmesini bekliyoruz.
Biliyoruz ki tüm okullarımızın fiziki imkânları birbirleriyle aynı değil. İşte bu çalışmaları hayata geçirebilecek yeni okul profili değerlendirme uygulamasını hayata geçirdik. Hangi okulun nasıl destekleneceğinin görüleceği karar destek sistemi oluşturduk. Bu uygulamalarla birlikte çocuklarımızın araştırma ve uygulama çalışmalarıyla öğrendiklerini derinleştirmelerini, aynı zamanda iş ve üretim dünyasıyla etkileşimli okul dünyası yaşamalarını bekliyoruz, istiyoruz.
Değerli öğrenciler kıymetli öğretmenler değerli misafirler, bu yıl mesleki ve teknik eğitim alanında çok ciddi değişiklikler gerçekleştirdik. Özellikle 8. Sınıf öğrencilerimizin mesleki ve teknik eğitime olan ilgisi ve alakası oldukça arttı.
Merkezine öğrenci ve öğretmeni alan yapı güçlüdür
Bunlarla birlikte tüm eğitim öğretimin temelinde bulunan öğretmenlerimizin de nasıl desteklendiği ve geliştiği diğer bir ifadeyle nasıl güçlendiği temel kriterimizdir. Merkezine öğrenci ve öğretmeni alan yapı güçlüdür. Bundan dolayı Bakanlığımızın temel stratejisi öğretmeni güçlendirmektir. Bu amaçla öğretmen ve yöneticilerimizin eğitimine çok önem verdik. 850 bin öğretmen ve yöneticilerimizi eğitime aldık ve buna devam etmekteyiz. Öğretmene sağlanan gelişim imkânlarının öğrenciye ulaşan en kısa yol olduğunu biliyoruz ve bu nedenle yeni kuşakların karşısına çıkacak öğretmenlerin her açıdan desteklenmesini sağlıyoruz.
Tören konuşmalarının ardından ilk ders zilini çalan Canbal ve Dülger, sınıfları ziyaret ederek öğrencilerle sohbet etti, yeni eğitim ve öğretim yılında öğrencilere başarılar diledi. 

09-09-2019  09-09-2019  09-09-2019  09-09-2019
 

BURBİS
Eğitim Bilişim Ağı
TEGM Materyal
2023 EĞİTİM VİZYONU
okullaribirlikteacacagiz
uzaktanegitim
Fatih Projesi
İYEP