Haberler Detay


ŞERİF-RABİA KUTLUCAN ORTAOKULU VE ÖZGÜR KAVAKLI ANASINIFLARI TÖRENLE AÇILDI

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü


Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve hayırseverlerin desteğiyle hizmete sunulan Şerif Rabia Kutlucan Ortaokulu ve Özgür Kavaklı Anasınıflarının açılışı törenle gerçekleştirildi. Yoğun bir katılımın sağlandığı törene Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger'in yanı sıra Hayırsever Kutlucan ve Kavaklı aileleri ile Bursa protokolü ve çok sayıda davetli katıldı.

4.10.2019 00:00:00

Bu haber 1491 kez okunmuştur.

134954

ŞERİF-RABİA KUTLUCAN ORTAOKULU VE ÖZGÜR KAVAKLI ANASINIFLARI TÖRENLE AÇILDI

Okulun yapımına sağladıkları katkılarından dolayı Bursa Büyükşehir Belediyesine, Özgür Kavaklı'ya ve Kutlucan Ailesine teşekkür eden Bursa Valisi Yakup Canbolat, "Her iki aile de Bursa'nın eğitim yüküne omuz vermiş oldular. Daha önce Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu ismiyle eğitim öğretime devam eden okul fiziksel miadını tamamlaması nedeniyle yıkılarak yeniden inşa edildi. Okulun yapım sürecindeki inşaatının kaba işçilik ve masrafını Hayırsever İş insanı Özgür Kavaklı üstlenirken, ince işçilik ve tefrişatını ise Kutlucan Ailesi üstlendi Bundan dolayı okulumuzun ortaokul kısmına Şerif Kutlucan ve değerli eşi merhume Rabia Kutlucan'ın ismi; anaokulumuza da Özgür Kavaklı Bey'in ismini vermiş olduk. Eğitime yaptıkları bu hizmetten dolayı her iki ailemizi tebrik ediyorum." dedi.
Toplumların tarihsel süreçleri boyunca elde ettikleri bilgi, birikim ve değerleri gelecek kuşaklara aktarabilmesinin ancak çağın şartlarına uygun bir eğitim öğretim sürecine bağlı olduğunu ifade eden Canbolat, "Okul sadece bireyin hayat standartlarını yükseltecek ve iyi bir meslek sahibi yapacak bilgi ve becerileri vermekle kalmaz. Aynı zamanda insan ilişkilerinin nasıl olacağını, bireysel ve toplumsal sorumluluklarının neler olacağını, hizmet ettiği toplumun maddi ve manevi değerlerini de öğrencilere aktarır ve bunların birer davranış haline getirilmesini sağlar. Bu vecibelerin yerine getirilmesinde de öğretmenlerimiz büyük bir fedakârlık örneği olarak önümüzde durmaktadır. Heyecanını kaybetmemiş, toplumun derdiyle dertlenen öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz için umut ve örnek olmaya devam edeceklerdir. 21.Yüzyıl Türkiye'sinde büyük bir gurur ve memnuniyet içerisinde görmekteyiz ki pek çok devlet okulumuzun sahip olduğu imkânlar, özel okulları bile geride bırakacak derecededir." dedi.
Bugünün çocuklarının aydınlık bir geleceğe ulaşmasını önemsediğini belirten Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa'da öğrencilerin en iyi şekilde ve modern koşullarda eğitim alabilmeleri hedefiyle Büyükşehir Belediyesi ve Milli Eğitim İl Müdürlüğü'nce yapılan protokoller kapsamında okulların eksiklerinin giderilmeye çalışıldığını kaydetti.
Başkan Aktaş, eğitim faaliyetlerini anlatarak "Büyükşehir Belediyesi olarak hayırsever iş insanlarının da katkılarıyla, bazen yeni bir okul inşasında, bazen spor salonu veya çevre düzenlemeleri gibi farklı çalışmalarla eğitime desteğimizi sürdürüyoruz. Okulların ihtiyaçları imkânlar ölçüsünde gideriliyor veya bir hayırsever vatandaşın okulların yapımına destek olmasına öncülük ediyoruz" diye konuştu.
Eğitime yapılan yatırımın geleceğe yapılan yatırım olduğunu ifade eden Aktaş, "Çok önemli bir söz var ve ben bunu burada hatırlatmak istiyorum: '1 yıl sonrasını düşünüyorsan tohum ek, 10 yıl sonrasını düşünüyorsan ağaç dik, 100 yıl sonrasını düşünüyorsan halkı eğit'derler. Gerçekten eğitim bizim olmazsa olmazımız ve bir ülkenin geleceği için en önemli konulardan bir tanesidir. Dolayısıyla yarınlarımız olan evlatlarımızı çocuklarımızı iyi eğitmemiz, geleceğe iyi hazırlamamız gerekiyor ve bu noktada hamdolsun devletimizin de başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere ilçe belediyelerimizin yapmış oldukları çok önemli işler var. Bizatihi devam eden inşaatlarımızın yanında hayırseverlerin yardımlarıyla devam eden inşaatlarımız var." dedi.
Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, "Böylesine güzel bir işe vesile olabilmek çok değerli ve de kıymetli bir davranış. Öyle ki hiç tanımadığınız, bilmediğiniz gençlerimizin, çocuklarımızın hayatına dokunabilmek hem onların geleceğine hem de ülkemizin geleceğine yapılan büyük bir yatırımında aynı zamanda bir göstergesi. İnsanımızda olması gereken özelliklerden biri de içinde yaşadığı topluma karşı sorumluluk duygusu taşıması. İşte bugün şehrimize güzel bir eğitim yuvası kazandıran hayırseverlerimizin yaptıkları böylesine güzel bir sorumluluk duygusunun vücut bulmuş halidir. Açılışını yapacağımız bu okullarımızda kıymetli öğretmenlerimizin yetiştireceği bu pırıl pırıl çocuklarımız ve bunun toplumsal yararı bu binayı çok daha anlamlı kılmaktadır." dedi.
Hakikat ve faziletin kaynağının eğitim ve bilgi olduğunu belirten Dülger, "Bu haliyle, güçlü bir devlet ve muktedir bir millet olmamızın yolu mutlaka ve tartışmasız eğitim ve öğretimdeki ilerlemeden geçmektedir. His ve duyguların, bilinç ve bilgiyle olgunlaşması da doğaldır ki ancak bu yolla gerçekleşecektir. "Bir ülkenin geleceği, o ülke insanlarının göreceği eğitimine bağlıdır" sözünden hareketle 2023 ve 2071 hedeflerine ulaşmanın en önemli aşamalarından birisinin eğitim olduğunun yadsınamaz bir gerçek olduğunu göz ardı etmeden çalışmalarımıza her geçen gün hız vererek devam etmekteyiz. Sorgulayan, tartışan ve meselelere analitik bakabilen berrak bir zihni teşvik eden, ezberden ziyade anlamaya öncelik veren, çağının sorunlarına kafa yoran, okuma alışkanlığı kazandıran ve zorlamaya dayalı olmayan çalışma disiplinini tavsiye eden bir öğretim anlayışıyla temelini attığımız eğitim öğretim kurumlarımızdan ideallerimizi gerçekleştirecek nesillerimizi yetiştirmeyi hedeflemekteyiz. Vakti geldiğinde bayrağı devredeceğimiz ve bu bayrağı çok daha ileriye götürmesini isteyeceğimiz kıymetli evlatlarımız için ihtiyaçları olan eğitimi görmeleri amacıyla, standartları yüksek, kaliteli eğitim verecek okullarımızı şehrimize kazandırmaya devam edeceğiz." dedi.
Bursa eğitim camiası olarak hayırseverlerden ve Belediyelerden okulların inşaat ve yapımlarında çok büyük destekler gördüklerini ifade eden Dülger, "Bu şehrin iş insanları, hayırseverleri yaşadıkları ve yahut da doğup büyüdükleri şehre bu anlamda her zaman sahip çıkıyor. Bu yıl hayırseverlerimizin desteğiyle 6 okulumuzda 120 dersliğimizi açtık. 8 okulumuzda 148 dersliğimizin ise yapımı devam ediyor. Elbette ki bu rakamlar bizleri son derece mutlu ediyor. Ancak Bursa, Türkiye'nin 4. Büyük şehri ve de oldukça da göç alan bir şehrimiz. Her yıl artan öğrenci sayımızla birlikte derslik ihtiyacımız da her geçen yıl daha da artmaktadır. Bu konuda Sayın Valimizin önderliğinde sanayicilerimizle ve hayırseverlerimizle ortak çalışmalar yapmayı arzu ediyoruz. İnanıyorum ki, bizlerden bu konuda her zaman ki gibi desteklerini esirgemeyecekler. Bursa'mıza yapılan yatırımlarda emeği geçen tüm kamu kurum ve kuruluşlarımıza, Belediyemize ve Hayırseverlerimize sizlerin huzurlarında Bursa Eğitim Camiası adına teşekkür ediyorum. Sözlerime son verirken bugün açılışını yapacağımız ortaokulumuz ve anaokulumuzun yapımını üstelenen Büyükşehir Belediyemize, Kutlucan Ailesine ve Özgür Kavaklı Beyefendi'ye Bursa eğitimine verdikleri destekten dolayı bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. Okulumuzun hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum." dedi.
Törende Kutlucan ailesi adına konuşan Hayırsever İş insanı Nurettin Kutlucan; "Çocuklarımızın eğitiminin en sağlıklı ve modern şartlarda yapılması için özel okullarda bile nadir bulunan gerek konferans salonu gerek spor salonu gibi benzer alanların konforlu bir şekilde olmasına dikkat ettik. Okulun yapılması ile birlikte mahallemizde toplu taşımayla eğitime ulaşım sonlanmış ve Belediyemiz de önemli bir miktar taşıma eğitim giderlerinden tasarruf etmiştir. Babam Şerif Kutlucan 42 yılı aşkın bir süredir bu mahallede yaşamaktadır ve bundan büyük bir keyif almaktadır. Bu nedenle yapımını gerçekleştirdiğimiz okula babam Şerif, annem Rabia Kutlucan'ın adının verilmesi ailemiz için büyük bir mutluluk kaynağı olmuştur. Okulumuz devletimize, milletimize ve Bursa'mıza hayırlı uğurlu olsun."  dedi. 
36 dersliği bulunan Şerif Rabia Kutlucan Ortaokulu'nda 52 öğretmen ve 1264 öğrenci eğitimlerine devam ederken Özgür Kavaklı Anasınıfları'nda ise 4 derslik bulunuyor.

04-10-2019  04-10-2019  04-10-2019  04-10-2019  04-10-2019

04-10-2019  04-10-2019  04-10-2019  04-10-2019  04-10-2019
 

BURBİS
Eğitim Bilişim Ağı
TEGM Materyal
2023 EĞİTİM VİZYONU
okullaribirlikteacacagiz
uzaktanegitim
Fatih Projesi
İYEP