Proje Detay

YEMEKTE DENGE EĞİTİM PROJESİ (MEB)


YEMEKTE DENGE EĞİTİM PROJESİ (MEB)

YEMEKTE DENGE EĞİTİM PROJESİ (MEB)

"Eğlenerek Öğreniyorum, Sağlıklı Büyüyorum."
  • PROJE TÜRÜ : Bakanlık Projeleri
  • PROJE KATEGORİ : Sağlıklı beslenme ve yaşam
  • HEDEF KİTLE : Okul öncesi,1. Sınıf,2. Sınıf,3. Sınıf,4. Sınıf
  • PROJE SAHİBİ : İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
  • BAŞLANGIÇ TARİHİ : 1.09.2011

Çalışmanın Uygulandığı Okul

Proje Fotoğrafları

YEMEKTE DENGE EĞİTİM PROJESİ (MEB) YEMEKTE DENGE EĞİTİM PROJESİ (MEB) YEMEKTE DENGE EĞİTİM PROJESİ (MEB) YEMEKTE DENGE EĞİTİM PROJESİ (MEB) YEMEKTE DENGE EĞİTİM PROJESİ (MEB) YEMEKTE DENGE EĞİTİM PROJESİ (MEB)

Çalışmanın Özeti

Temel eğitim çağındaki çocukların fizyolojik ve psikolojik açıdan kaliteli ve uzun bir yaşam sürdürmeleri için yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı geliştirmelerine katkı sunmayı amaçlayan projede bugüne kadar toplam 6 milyondan fazla çocuk, aile ve eğitimciye ulaşılmıştır. Öğrenci sayısı ve sınıf düzeyi açısından Türkiye’nin en kapsamlı ve sürdürülebilir eğitim projesi olan Yemekte Denge, 8. yılında uygulandığı il sayısını yeni eğitim-öğretim yılında Türkiye genelinde 15’e çıkartarak, toplamda 750 okulda öğrencilerle buluşuyor. Geçen yıl proje kapsamında öğretmenlerin mesleki ve kişisel gelişimlerini teşvik amacıyla gerçekleşen hizmet içi eğitimle 1000 öğretmene temel beslenme eğitimi verildi. Bu yıl 1000 öğretmen daha aynı eğitimi alacak. Ayrıca okul öncesi ve 1. sınıflara yönelik üç hikâye kitabı çocuklarla buluşacak.

Çalışmanın Amacı

Temel eğitim çağındaki çocukların fizyolojik ve psikolojik açıdan kaliteli ve uzun bir yaşam sürdürmeleri için yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı geliştirmelerine katkı sunmaktır.

Çalışmanın Hedefleri

Projenin Hedef Kitlesi: Okul öncesi ve ilkokul öğrencileri

Çalışmanın Uygulanması

2015 – 2016 yılına kadar 2, 3 ve 4. sınıf düzeyindeki eğitim materyallerine 2016-2017 eğitim öğretim yılında projenin devam ettiği pilot okullarda okul öncesi ve 1. sınıflar da eklenmiştir. Yenilenen eğitim materyalleri tüm öğretmenlere sınıf düzeyinde gönderilmiştir. Yemekte Denge Eğitim Projesi’ne katılan tüm sınıflar için öğretmenlere sunulan materyaller; öğretmen el kitabı, posterler (Türkiye ve Dünya Haritası, Sağlıklı Beslenme Tabağı, Sağlıklı Beslenme Tabağı Besin Grupları, Yemeğin İçinde Ne Var, Sağlıklı ve Güçlü Kemiklerim), besin kartları ( Türkiye kartları, Dünya kartları, Besin Grubu Kartları), sunumlar (Sağlıklı Beslenme Tabağı, Temizlik Hijyen ve Gıda Güvenliği, Neden Bol Sıvı Almamız Gerekiyor, Neden Dişlerimize İyi Bakmamız Gerekiyor, Neden Aktif Olmamız Gerekir), aktivite kitapları (Sınıf düzeylerine uygun olarak Bilmece, Bulmaca, Boyama Kitapları),etkinlik sayfaları (Aktif Yaşıyorum, Aktivite Günlüğüm, Besin Günlüğüm, Dişlerimi Fırçalıyorum, Haftada Bir Öğünüm, İskelet ve Kas Sistemi, Ne Kadar Su İçiyorum, Benim Hikâyem) Warner Bros ile yapılan iş birliği ile Looney Tunes’un sevilen karakterlerinden Bugs Bunny, Tweety, Sylvester, DaffyDuck ve Tazmanya Canavarı’nın yer aldığı çizgi filmler yeterli ve dengeli beslenme yanında; fiziksel aktivite, gıda güvenliği, diş fırçalama ve hijyen konularında da öğretici olması hedeflenmektedir. Söz konusu filmlerin daha çok kitleye ulaşması bakımından Bakanlığımızın “Eğitim Bilişim Ağı”na başvuruda bulunulmuştur. Yemekte Denge Eğitim Projesine ait “Lüp Lüp Yememeli” filmi hazırlanmış, kamu spotu olarak RTÜK kararı ile ulusal kanallarda yayınlanması sağlanmıştır. Çocukların, öğretmenlerin ve ebeveynlerin takip edebilecekleri proje ile ilgili tüm materyallerin, oyunların ve duyuruların yer aldığı www.yemektedenge.org web sitesi hazırlanmış ve kullanıma sunulmuştur. Öğrencilere yönelik resim yarışması ile öğretmenlere yönelik iyi uygulamalar yarışmaları yapılmaktadır. Öğrenci sayısı ve sınıf düzeyi açısından Türkiye’nin en kapsamlı ve sürdürülebilir eğitim projesi olan Yemekte Denge, 8. yılında uygulandığı il sayısını yeni eğitim-öğretim yılında Türkiye genelinde 15’e çıkartarak, toplamda 750 okulda öğrencilerle buluşuyor. Geçen yıl proje kapsamında öğretmenlerin mesleki ve kişisel gelişimlerini teşvik amacıyla gerçekleşen hizmet içi eğitimle 1000 öğretmene temel beslenme eğitimi verildi. Bu yıl 1000 öğretmen daha aynı eğitimi alacak. Ayrıca okul öncesi ve 1. sınıflara yönelik üç hikâye kitabı çocuklarla buluşacak.

Sürdürülebilirlik ve Yaygınlaştırılabilirlik

Bugüne kadar toplam 6 milyondan fazla çocuk, aile ve eğitimciye ulaşan Yemekte Denge Eğitim Projesi Türkiye’nin en sürdürülebilir beslenme projesidir.

Dokümanlar

Proje Etkinlikleri

Henüz bu proje için etkinlik eklenmemiştir.


BURBİS
Eğitim Bilişim Ağı
TEGM Materyal
2023 EĞİTİM VİZYONU
okullaribirlikteacacagiz
uzaktanegitim
Fatih Projesi
İYEP