BİLGİ BANKASI / MEKANİK TESİSAT / MEKANİK TESİSAT / Kombi

Kombi

Isıtma amacı ile kullanılan kat kaloriferi ile ani sıcak kullanım suyu sağlayan şofbenin işlevlerini bir arada yapan (kombine) birleşik duvar tipi su ısıtıcılarıdır.

Kombi sözcüğü bu anlamı ile aslında kat kaloriferi olarak sınıflandırdığımız kapasiteleri de içermesine rağmen genel olarak az yer kaplayan duvar tipi gaz yakıtlı cihazlar olarak anlaşılır.

Kombiler yanma havası sağlama ve atık gaz tahliye tiplerine göre: Bacalı, Fanlı-Bacalı ve Hermetik olarak sınıflandırılır. Günümüzde can güvenliği açısından en çok tercih edilen kombiler hermetik kombilerdir.

Hermetik kombiler, kapalı yanma odalı olup yanma havasını (bulunduğu ortamdan almadan) dış ortamdan özel konsantrikbaca seti ile alan ve gaz yakıtla [Doğalgaz veya LPG] yanmayı gerçekleştirdikten sonra atık gazları yine baca seti ile tahliye eden C tipi (denge bacalı) cihazlardır.

Hermetik kombilerin atık gaz tahliyesi özel baca seti ile gerçekleştiğinden bina bacasına ihtiyaç yoktur. Ayrıca ortam havası da kullanılmadığından ortamın havalandırılması gerekmez.

Hermetik kombiler yatak odası dışında atmosfere bitişik duvarı olan mahallere kurulabilmektedirler.

Hermetik kombiler kullanım verimi acısından bacalı kombilerden daha üstündür. Çünkü bacalı kombiler gibi yanma işlemi için gereken yanma havası dış atmosferden sağlanmaktadır. Yanma havası fan yardımı ile belirli bir debide alındığından hava fazlalık katsayısı ve baca kayıpları da bacalı kombiye göre daha düşüktür.

DOSYA EKLERİ


BENZER İÇERİKLER

Eşanjör

Deprem Sensörü