Türkiye'deki Okullara Enerji Kullanımını Bursa Öğretecek..

15.02.2018

TÜRKİYE'DEKİ OKULLARA ENERJİ KULLANIMINI BURSA ÖĞRETECEK

15 Şubat 2018 Perşembe (OLAY GAZETESİ)

Konunun özel bir geçmişi var. İlk olarak 20 Ocak 2012'de Okula nefes aldıracak proje öğrenciden, başlıklı yazıyla, Yeşilyayla Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin reaktif güç kullanımı projesini gündeme getirdik.

Elektrik dağıtım şirketinin reaktif güç kullanma cezasından okulları kurtarmayı amaçlayan kompanzasyon cihazı üretimini hedefleyen projeyi hazırlayan Levent Yazıcı 2015 yılında Veli Sarıkaya döneminde İl Milli Eğitim Müdürlüğü?nde oluşturulan Enerji Yönetim Birimi'nin başına getirildi.

Sonrasında, 1.-yazi-icin-il-enerji-verimliligi-birimi-sorumlusu-levent-yazici-ve-proje-sorumlusu-seref-akdeniz-001.jpg

Tüm okulların elektrik, su, doğalgaz giderleri özel bir programla izlendi. Fazla kullanımları nedenleri ve kaçaklar bulundu.

Bu yolla da geçen yıl toplam 3.5 milyon lira enerji kazancı sağlandı. İdealist bir öğretmen olarak Levent Yazıcı'nın 2012'de başlattığı enerjinin verimli kullanılması çalışması 2017'de Enerji Bakanlığı gündemine girdi.

Milli Eğitim Bakanlığı da Türkiye genelindeki okullarda uygulama kararı aldı.

Bu karar;

Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığı'nın 30 Ocak 2018 tarihli genelgesiyle duyuruldu.

Enerji Tasarrufunda Etkin ve Çevreye Duyarlı Eğitim Kurumları projesi olarak tanımlanan genelge iki aşamadan oluşuyor. Birinci bölümde enerji verimliliği projesi için belirlenen pilot iller sıralanıyor:

öncelikli olarak pilot illerde uygulamaya yönelik çalışmalar başlayacak olup; Bursa, Eskişehir, Yalova, Tekirdağ, Balıkesir, Çanakkale, Bilecik, Afyon, Kütahya, Burdur ve Isparta illeri belirlenmiştir.

Ardından, Bursa'ya görev veriliyor:

Bakanlığımızca Pilot illerde yürütülecek çalışmalar için Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü İl Enerji Yönetim Birimi koordinasyon ve koordinatör olarak görevlendirilmiştir.

Görevin tanımı şu:

Pilot çalışmanın yapılacağı illerde İl Enerji Birimlerinin kurulması, eğer kurulamıyorsa yapılacak çalışmalarda ortak hareket edebilecek İl Milli Eğitim Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Başkanlığında Enerji Yönetim Komisyonu kurulması.

Biz de,

Enerjinin verimli kullanılmasıyla okullarda büyük bir tasarruf sağlayan Levent Yazıcı'yı, daha 2012'de önünü açan Yeşilyayla Endüstri Meslek Lisesi yönetimini ve il geneline projeyi uygulaması için özel birim oluşturdn Bursa İl Milli Eğitimi kutluyoruz.

Türkiye'deki okullar, Bursa'nın öğrettiği enerji verimliliğiyle tasarruf edecekler.

Ahmet Emin Yılmaz

https://www.olay.com.tr/?/turkiyedeki-okullara-enerji-kulla?

HABER GÖRSELLERİ


Benzer Haberler

Çevre Yasasında Değişiklik Öngören Teklif Kabul Edildi.

Tüketici Tarafı Potansiyel Enerji Verimliliği Çalıştayı

Uluslararası Sıfır Enerji Binalar Zirvesi

16.TÜYAP KİTAP FUARI AÇILDI