Ali Sami Yen Spor Kompleksi Kendi Enerjisini Üretecek

21.11.2021

Enerjisa Enerji ve Galatasaray tarafından yapılan anlaşmaya göre #Ali_Sami_Yen_Spor_Kompleksi #Türk_Telekom_Arena_Stadı'nın çatısına kurulacak #güneş_panelleri ile #stadyum_kendi_enerjisini_üretecek.

Türkiye elektrik enerjisi sektörünün öncü ve lider şirketi #Enerjisa Enerji, Avrupa'da bir ilki gerçekleştiriyor. #Enerji_Performans_Modeli kullanılarak kurulacak güneş enerjisi tesisi ile stadyum kendi elektriğini kendi üretecek.

Toplamda 40 bin m2 alana kurulacak tesisin yaklaşık 20 milyon TL tutarındaki tüm yatırım maliyeti yatırım finansmanı Enerjisa Enerji tarafından sağlanacak. Enerji performans modeli kapsamında tesisin 10 yıl boyunca bakımı da Enerjisa Enerji tarafından gerçekleştirilecek. Kurulacak tesisin tüm yatırımı Enerjisa tarafından gerçekleştirilecek olup Galatasaray, sözleşme süresi boyunca üretilen elektrik miktarı üzerinden ödeme yapacaktır. Kurulacak paneller, yılda yaklaşık 2.000 hanenin tüketimine eşdeğer olarak 4.637 MWh elektrik üretecek.

#DÜNYANIN_EN_BÜYÜĞÜ
Yapılan anlaşmaya göre, stadyumun çatısına kurulacak 10 bini aşkın güneş paneli ile 4,1 MW kurulu güç kapasitesine ulaşılacak ve dünyadaki stadyumlar içerisinde en büyük kapasiteli güneş enerji santrali olma özelliğini taşıyacak. Yüzde yüz yeşil enerji kaynağından elektrik üretimi sağlayacak tesis her yıl yaklaşık 3250 Ton #CO2_salınımını engelleyerek doğaya katkı sağlayacak.

#Ekonomik_ömrü_25_yıl olan sistem, bu süre boyunca yaklaşık #200_bin_ağacın kurtarılmasını sağlayacak.

HABER GÖRSELLERİ


Benzer Haberler

Geri dönüşüm faaliyetlerinin sonuçları ile ilgili açıklama

1 ton kullanılmış kağıt geri kazanıldığında 34 kişinin oksijen ihtiyacını sağlayan 17 yetişkin ağacın kesilmesi önlenmiş olur.

Enerji Verimliliği Piyasasının Kilidi

GAZMER, hidrojeni; doğal gaz içine yüzde 5 oranda katarak yakma testini başarıyla gerçekleştirdi.