Ankara YHT Garı Türkiye?de LEED sertifikası alan ilk tren istasyonu oldu

..

Ankara YHT Garı LEED sertifikası aldı

Bina Türkiye'de LEED sertifikası alan ilk tren istasyonu oldu?

Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı?nın Amerika Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından verilen LEED sertifikasını almaya hak kazandı.

Bina USGBC?nin değerlendirmesinde 100 üzerinden 66 puan kazanarak, LEED BD+C: Core and Shell v3 sertifikası almaya hak kazandı. Projenin danışmanlığını ise Venesco şirketi gerçekleştirdi.

Limak Yatırım'dan konu ile ilgili yapılan açıklamadaki bilgilere göre proje kapsamında su tasarrufu sağlamak için 240 ton kapasiteli 2 adet su deposu bulunan "Yağmur Suyu Toplama Sistemi" kuruldu. Burada toplanan sular ise filtrasyondan geçirildikten sonra hem peyzaj sulamasında, hem de klozet rezervuarlarında yeniden kullanılıyor. Bu sisteme eklenen verimli armatürler ve çift basmalı rezervuarlar ile birlikte ABD standartlarındaki bir binaya oranla toplamda % 56 oranında su tasarrufuna ulaşıldı.

Enerji verimliliği hedefleri kapsamında da gün ışığından en yüksek derecede yararlanmak için çatıda ışık alabilecek büyük alanlar bırakıldı, bina içindeki civa içermeyen aydınlatma armatürlerinin otomasyon sistemi ile entegrasyonu sayesinde gün ışığı miktarına göre yanması sağlanarak, gün içinde daha az enerji tüketimi ve önemli seviyede enerji verimliliği sağlandı. Cephe tasarımında ısı iletim katsayısı düşük olan teknolojik camlar kullanılırken, ısıtma, soğutma sistemleri ve kullanılan pompalar da enerji verimliliği yüksek modellerden seçildi.

Yapılan Enerji Simülasyonu da atılan bu adımların istasyonda ABD standartlarındaki bir binaya göre enerjinin yüzde 14,6 daha verimli kullanıldığı ve havalandırma kanallarından verilen havanın standartlardan yüzde 30 daha temiz olduğu kanıtlandı.

Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı Cengiz, Limak ve Kolin şirketlerinin oluşturduğu konsorsiyum tarafından Yap­İşlet-­Devret modeli ile yapılmıştı.

Projede tren garının yanı sıra 134 odalı bir otel, 164 mağazadan oluşan bir alışveriş merkezi ve 4.500 m² ofis alanı bulunuyor.

Binanın günlük 50 bin yolcuya hizmet verme kapasitesine sahip tren garı bölümünde ise 6 peron ve 26 bilet gişesi bulunuyor.

HABER GÖRSELLERİ


Benzer Haberler

"Enerji Yönetim Mevzuatı" seminerin 6. gününü tamamladık.

Keles İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarımızın EKB-Enerji Kimlik Belgelerini taktim ettik.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kamu binalarının tasarruf sağlaması amacıyla enerji verimliliği projesi için Dünya Bankası ile 1 milyar liralık kredi konusunda anlaştı.

04.02.2020 Tarihinde öğrencilere Sıfır atık projeleri ile ilgili eğitim verildi.