Enerji Bakanı Dönmez: 2023 yılına kadar kamu binalarında yüzde 15' lik bir tasarruf planlıyoruz

06.09.2019

Enerji Bakanı Dönmez: 2023 yılına kadar kamu binalarında yüzde 15'lik bir tasarruf planlıyoruz

"Bu, 250-300 milyon lira gibi bir tasarrufa denk geliyor"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 2023 yılına kadar kamu binalarına yüzde 15' lik bir tasarruf planladıklarını söyledi. "Bizim yapmış olduğumuz potansiyel çalışmalarına göre de yaklaşık yüzde 27'lik bir tasarruf potansiyelimiz var" diyen Dönmez, "Yüzde 15'lik kısım yaklaşık yıllık 250-300 milyon lira gibi bir tasarrufa denk geliyor" ifadesini kullandı.

Dönmez, katıldığı bir televizyon programında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Türkiye-Irak enerji ilişkileri ve iş birliğine ilişkin olarak Dönmez, "Irak' la bu coğrafyada yıllardır devam eden teknik, ekonomik, kültürel ilişkilerimiz var. Sayın Adil Abdülmehdi' nin başbakanlığında yeni bir hükümet kuruldu, yaklaşık 10 aylık bir hükümet. Geçtiğimiz Mayıs ayında Sayın Abdülmehdi' nin Ankara ziyaretinde yeni dönemin güzel işaretlerini birlikte müşahede etmiştik. Enerji alanındaki ilişkilerimizin daha da derinleştirilmesi, geliştirilmesi için de başta muhatap bakanlarımız olmak üzere Sayın Başbakan ile de görüştük. Başta petrol olmak üzere enerjinin her alanında Irak' ta ciddi bir potansiyel var, ilişkilerimizi arttırabiliriz. Yıllardır çalışan bir Irak-Türkiye petrol boru hattı var. Irak' ın kuzeyinde çıkıp, Kerkük ve civarında çıkan petrolü Ceyhan' daki terminalle pazarlara ulaştıran başta Akdeniz olmak üzere bir terminal ve bir boru hattımız var. Bu boru hattının kapasitesinin arttırılması dahil olmak üzere bazı hususları istişare etme imkanı bulduk. Irak?ın kuzeyindeki petrolün değil, Irak' ın muhtelif yerlerindeki petrolün de yine Irak-Türkiye petrol boru hattı üzerinden pazarlara ulaştırılmasıyla alakalı bazı çalışmalar olduğunu ifade ettiler, biz de memnuniyetle karşıladık" dedi.

https://t24.com.tr/haber/enerji-bakani-donmez-2023-yilina-kadar-kamu-binalarinda-yuzde-15-lik-bir-tasarruf-planliyoruz,838141?fbclid=IwAR1TupB-SXrrexbtsBhVmTWnt_tnNlnT8XwEFHCi244yzOkcavss3OkQTYA

HABER GÖRSELLERİ


Benzer Haberler

GEMLİK İlçesi Atatürk İlkokulunda Yeşil Karne Eğitimi verildi.

Enerji kimlik belgesi, "1 Ocak 2011 de yürürlüğe giren 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu"...

Kamu Bilgi ve İletişim Teknolojileri Konferansına katılım sağlandı

Kestel ilçemiz Yenimahalle ilkokulunda Yeşil Karne Bilinçlendirme Eğitimleri verildi.