Bursa'yı Bekleyen Tehlike

14.04.2020

Önce... Bursa'nın içme suyunu sağlayan barajlarımızın doluluk oranlarına baktık. Doğancı Barajı'nda su seviyesi yüzde 53, Nilüfer Barajı'nın yüzde 51.
Doluluğun son yağışlarla yüzde 50'nin üstüne çıkması elbette sevindirici.
Ne var ki...
Geçmiş yıllarda, kıştan çıkılan şu günlerde,  barajlar tam dolu olurdu. 8-10 yıl öncesindeyse, baraj kapasitesini aşan su kapaklar açılıp tahliye edilirdi.
Hatta...
15-20 yıl öncesini anımsarsak, barajlardan tahliye edilen su Nilüfer Çayı ve kollarının bulunduğu ova köylerinde su baskınlarına yol açardı.
Bugünse...
Nisan ayında barajların doluluk oranının yüzde 50'nin üstüne çıkmasına sevinir olduk. Oysa bunun bir de yağışın olmadığı daha sıcak yaz ayları dönemi var.
Gerçek olan şu:
Son yüzyılın en kurak beşinci, son 5 yılın da en kurak kış mevsimini yaşadık.
Yanı sıra...
Koronavirüs salgını nedeniyle yaşadığımız şu sürecin bazı sonuçları var.
Nitekim...
Kayapa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu'nun toplantısına videokonferans yoluyla katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş,  evde kalınan günleri anımsatarak su konusunda çok ciddi uyarılarda bulundu.
Söylediği önemli:
"Benden 'tasarruf' kelimesini sıklıkla duyacaksınız. Su artık değerli, daha tasarruflu kullanmamız gerekiyor. Son 20 gündür su tüketimi yüzde 18 arttı. Sıkıntımız yok, ama geleceği düşünerek daha tedbirli olmalıyız."
Bu noktada...
Dumlupınar Üniversitesi Kütahya Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu İnşaat Teknolojisi Bölümü Başkanı olan hemşerimiz Öğretim Üyesi Saadettin Topçu'nun geçenlerde gönderdiği videoyu bir kez daha izledik.
Orada...
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Hidrolik Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Hasan Tozluk şuna dikkat çekiyor:
"İklimler değişiyor. Mısır'ın iklimi Antalya tarafına doğru kayıyor. Antalya'nın iklimi İstanbul tarafına doğru kayıyor."
Bu da...
Bölgemizin bundan sonra daha sıcak olacağını gösteriyor. Görünen o ki, Uludağ'ın yüksek kesimleri dışında kar beklemek hayal olacak.
Umudumuz bol yağışlı günlerde.

Kaynak

HABER GÖRSELLERİ


Benzer Haberler

Dünya Bankasından Türkiye Açıklaması

5. Yenilenebilir Enerji Kooperatifleri Konferansı

Enerji Performans Sözleşmesi

Yerli Kaynak Kullanımımız %65