Makina Mühendisleri Odasından Kamusal Denetim Çağrısı

18.12.2017

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı İbrahim Mart güvenli olmayan asansörlerle ilgili ve bunların kamusal denetimleri ile ilgili basın açıklamalarında bulundu.

İBRAHİM MART: BURSA'DAKİ ASANSÖRLERİN YÜZDE 89'U KULLANIMA UYGUN DEĞİL 

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Mart, Bursa'da asansörlerin yüzde 89'unun kullanıma uygun olmadığını ileri sürdü.

Haberin Videosunu İzlemek için tıklayınız

İbrahim Mart, Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliğinin asansörlere yönelik yıllık kontrolleri asansör konusunda akredite olmuş A tipi muayene kuruluşları tarafından yapılmasını zorunlu kıldığını belirtti. Asansör Kontrol Sözleşmesi imzaladıkları Bursa Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer ilçe belediyeleri ile organize sanayi bölgeleri sınırları içerisindeki asansör denetimlerini yaptıklarını vurgulayan Mart, 'Denetimler, talep sırasına göre oluşan bir bir program çerçevesinde ilk denetimler ve takip denetimleri olarak gerçekleştirmektedir. Denetim sonuçları, denetimi yaptırana ve belediye sınırları içinde ise belediye başkanlıklarına, sanayi bölgesi sınırları içinde ise sanayi bölge müdürlüklerine bildirilmektedir.' dedi.

Asansörlerin mekanik ve hidrolik olmak üzere 2 tip olduğunu ifade eden Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Mart, mekanik asansörlerin 101, hidrolik asansörlerin ise 100 denetim noktasında kontrollerinin gerçekleştirildiğini kaydetti. Akredite personeller tarafından gerçekleştirilen kontrol sonucuna göre asansörün kullanılmasında can ve mal güvenliği açısından tehlike içeriyorsa kırmızı etiket, eksik ve hatalar olmasına rağmen can ve mal güvenliği için risk teşkil etmiyorsa sarı etiket, hiçbir eksik ve hatası yoksa yeşil etiketle işaretlendiğine dikkat çeken Mart, MMO Akredite Muayene Kuruluşu olarak, Bursa?da yapılan denetimlerin Aralık 2012 sonu itibarı ile çarpıcı sonuçları olduğunu dile getirdi.

Bursa merkezde, Belediyelerin bildirdiği ruhsatlı asansör sayısının bin 679 adet olduğu bilgisini veren İbrahim Mart, şöyle devam etti: '3 merkez ilçede Osmangazi, Nilüfer ve Yıldırım'da 5 kat ve üzeri bina sayısı toplam 14 bin 639 olduğuna göre, asansör sayısının da yaklaşık 13 bin 200 adet olduğu tahmin ediliyor. Bu yönüyle, Bursa, kaçak ve güvenliği belirsiz asansör cenneti durumunda. Ruhsatlı asansörlerin yaklaşık yüzde 50'si denetlendi. Denetlenen asansör sayısında büyük bir artış var. Ancak, yasal zorunluluk olduğu düşünüldüğünde sayının yetersiz olduğunu ve toplumda bu konuda yeterince bilinç oluşmadığını söylemek gerekir.

HABER GÖRSELLERİ


Benzer Haberler

"Elektrik Tesisat Sistemlerinde Enerjinin Doğru Kullanımı" Konulu Toplantı

Orhangazi Şh.Bülent Albayrak İlkokulu GES İnvertör Kurulumu

MEB İnşaat Emlâk Dairesi Başkanı Özcan Duman ile Enerji Verimliliği Çalışmalarını yaygınlaştırma sürecini planladık.

Bursa Elektrik Teknisyenleri Odasının düzenlediği üye bilgilendirme toplantısına katıldık.