Atık Değil Artık

12.05.2022

Çevre ve Geri Dönüşüm Bilincini Dersle Öğreten Proje

Ne yazık ki? Yaşadığımız çevreyi ve dolayısıyla dünyayı çok hızlı şekilde kirlettik, kirletmeye de devam ediyoruz.
Bu da, yaşam kaynaklarının azalmasına neden oluyor.
İşte?
Önemi daha da artan çevreyi koruyup daha fazla kirletmemek adına geri dönüşümü yeniden kullanılabilir hâle getirmek için yürütülen bilinçlendirme çalışmalarına bir katkı da Yıldırım'daki Nuri Erbak Ortaokulu'ndan geldi.
Geçen yıl?
10 ülkeyle eTwinning kapsamında ortak yürütülen İçimdeki Müzik, Sanal Okul, İngilizce Fabrikası projeleriyle ulusal ve Avrupa Kalite Etiketi alan Nuri Erbak Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Şükran Çapkın bu yıl da Atık Değil Artık adıyla yeni proje üretti:
Projeyle?
Kullanılıp atılan ürünler ekonomiye kazandırılırken, geri dönüşümleriyle daha fazla yararlanılıyor ve eğlenceli İngilizce eğitimi ile gerçekleşiyor.
Nitekim?
7. Sınıf öğrencileri Nisanur Şahin, Sümeyye Doğruyol, Alperen Aşır, Abdülsamet Kaya, Rumeysa Şevval Erdinç'le birlikte yürüttükleri projeyi Şükran Öğretmen şöyle anlattı:
"Geri dönüşüm materyallerini derse nasıl taşıyabileceğimizle başladık. Öğrencilerimiz geri dönüşümlerden oyunlar ürettiler."
Örnek de verdi:
"Karton bardaklara yazılan İngilizce kelimelerden cümle türetildi. Pet şişelerden bowling oynandı. Yumurta viyolünde her deliğe bir harf yazın golf gibi oynadık. Plastik tabaklara yazılan kelimelerle dart oynandı. Kelimeyi vuran öğrenci onunla ilgili İngilizce cümle kurdu."
Bu noktada?
"Öğrencilerimiz geri dönüşümü yeniden kazanma yanında eğlenerek İngilizce öğrendi" diyen Nuri Erbak Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Şükran Çapkın projeyi Romanya, İtalya, Litvanya, Kuzey Makedonya, Moldova, İspanya ve Ürdün'den 23 okulla birlikte yürüttüklerini söyledi.
Şunu da ekledi:
"Evdeki eşyalar kullanılarak üretilen oyunları kitap hâline getirdik. Böylece diğer branş öğretmenleri için de kaynak oldu."

HABER GÖRSELLERİ


Benzer Haberler

Naz Özdilek İlkokuludaki tüm sınıflarda Sıfır Atık Eğitimi verildi.

13.03.2020/Gemlik Celal Bayar Anadolu Lisesi nin yaptığı "Sürdürülebilir Moda" adlı çalışması

Elektrik tesisatı bakım onarım ve kompanzasyon panosu kurulumu ve takibi surec değerlendirme toplantısı yapıldı...

İşimiz Enerji: Enerji Kimlik Belgesi ve Yeşil Bina Sertifikası