BURSA / NİLÜFER - Nilüfer Özel Eğitim Meslek Lisesi

10.01.2019

Daha yeşil, daha temiz bir dünya için!

İsrafı önlemek, kaynakları daha verimli kullanmak, atık miktarını azaltmak ve atıkları geri kazanmak, yarınlara temiz bir dünya bırakmak için?

Hadi, sen de #SıfırAtık hareketine katıl!

SIFIR ATIK NEDİR?

#SıfırAtık, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, oluşan atık miktarının azaltılmasını, etkin toplama sisteminin kurulmasını, atıkların geri dönüştürülmesini kapsayan atık önleme yaklaşımı olarak tanımlanan bir hedeftir.

Sıfır Atık; israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir.

 

Atıkların geri dönüşüm ve geri kazanım süreci içinde değerlendirilmeden bertarafı hem maddesel hem de enerji olarak ciddi kaynak kayıpları yaşanmasına neden olmaktadır. Dünya üzerindeki nüfus ve yaşam standartları artarken tüketimde de kaçınılmaz şekilde bir artış yaşanmakta ve bu durum doğal kaynaklarımız üzerindeki baskıyı artırarak dünyanın dengesini bozmakta, sınırlı kaynaklarımız artan ihtiyaçlara yetişememektedir. Bu durum göz önüne alındığında, doğal kaynakların verimli kullanılmasının önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Bu nedenledir ki son yıllarda tüm dünyada sıfır atık uygulama çalışmaları hem bireysel hem kurumsal hem de belediye genelinde yaygınlaşmaktadır.

 

Sıfır atık yaklaşımının esas alınması ile sağlanacak avantajlar;

 

 Verimliliğin artması,

 Temiz ortam kaynaklı olarak performansın artması,

 İsrafın önüne geçildiğinden maliyetlerin azaltılması,

 Çevresel risklerin azalmasının sağlanması,

 Çevre koruma bilincinin kurum bünyesinde gelişmesine katkı sağlandığından çalışanların duyarlı tüketici duygusuna sahip olmasının sağlanması,

 Ulusal ve uluslararası pazarlarda kurumun "Çevreci" sıfatına sahip olmasının sağlanması, bu sayede saygınlığının arttırılmasıdır.

 

HABER GÖRSELLERİ


Benzer Haberler

30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun

Kurum Enerji Yönetim Birimi Yönergesi (Taslak)

Bursaspor Tesislerinin Fizibilite ve Projelendirme Çalışmaları

Alparslan Ortaokulu öğrencileri tüm atıkları toplayarak göl çevresini temizlediler.