Koronavirüs tedbirleri kapsamında başlatılan uzaktan eğitim ile birlikte yeni bir sürecin başladığını anımsatan İl Millî Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, bakanlığın yönlendirmesi, il içinde bulunan meslek liselerinin gönüllülük çerçevesinde; 'Ne yapabiliriz?' sorusuna yanıt ararken, çok önemli bir hareketliliğin içine girdiklerini söyledi. Öğretmenden öğrencilere herkesin elini taşın altına koyduğunu ifade eden Dülger, okullarda; 3 katlı cerrahî maske, siper türü maske, tek kullanımlık tulum, önlük, ortam ve el dezenfektanları, 3D yazıcılarda laringoskop cihazının üretimine başladıklarını kaydetti.
Meslekî ve Teknik Anadolu Liseleri başta olmak üzere; bilim ve sanat merkezleri, özel eğitim uygulama okulları, imam hatip okulları, Olgunlaşma Enstitüsü ve halk eğitim merkezlerinin sürecin içinde yer aldığını belirten Dülger, "Üretim süreçlerinde toplam 65 kurumumuz; sürecin başından beri etkin ve sürekli olarak yer almakta. Geride kalan yaklaşık 1 aylık süre içinde toplam 900 bin cerrahi maske, 20 bin yüz koruyucu siperlik, 200 bin litre ortam dezenfektanı, 20 bin litre el dezenfektanı üretildi" dedi.
Üretim kapasitesinin artırılmasına yönelik olarak bakanlık desteğiyle makine alımları yapıldığını hatırlatan Dülger, "Bugün itibariyle günlük 100 bin cerrahî maske üretecek kapasiteye ulaşmış bulunmaktayız. Ayrıca yine meslek liselerimizde görev yapan öğretmenlerimiz tarafından yürütülmekte olan makine üretim süreci tamamlandığında bir okulumuzda da N95 standartlarında maske üretimini başlatacağız" diye konuştu.
Üretilen malzemelerin başta sağlık ve emniyet çalışanları olmak üzere valilik koordinasyonunda kaymakamlıklar bünyesinde kurulan VEFA grupları ile işbirliği içinde 65 yaş üstü vatandaşlara, ihtiyaç sahibi ve bakıma muhtaç ailelere ücretsiz olarak ulaştırıldığını söyleyen Dülger, devamlılığı sağlamak için çalıştıklarını kaydetti. Süreci bakanlık ile sürekli irtibat halinde bulunarak, il içinde koordineli bir şekilde yürüttüklerini ifade eden Dülger, tüm talepleri karşılamak için katkı sunmaya çalıştıklarını vurguladı.
Okul/Kurumlarin SIFIR ATIK PROJESİ kapsamında sistem veri girişleri için hazırlanan EVeP16 kullanım kılavuzu yayınlanmıştır.
Sıfır Atık Projesi ATIK PİL Eğiticiler Eğitimi Vidyosu
Yıldırım/ Sıfır Atık Proje kapsamında Temel Eğitime bağlı okullarda atık, enerji, çevre ve su yönetimi başlıklarında çalışma yapan okullarımız YESİL KARNE almaya hak kazandılar.
Sifir Atik Projesi Atık Yönetim Birimi Sorumlusu okul kurum müdürlerine yönelik Egitimlerimiz Osmangazi ilçemiz ile devam ediyor.