Altyapı Erişim

Altyapı Erişim

Okullara sunulacak bu hizmetler ilk aşamada 3362 okula, ikinci aşamada ise 9052 okula ulaştırılacak şekilde planlanmıştır.

Kategori : Ağ Altyapı

15.02.2017

Bu sayfa 21056 kez görüntülendi.

Ekleyen : Alper Bayramoğlu

Altyapı Erişim

Eğitimde FATİH Projesi, alt yapı hizmetleri kapsamında okullara aşağıdaki hizmetler sunulmaktadır.

003ı

Okullara sunulacak bu hizmetler ilk aşamada 3362 okula, ikinci aşamada ise 9052 okula ulaştırılacak şekilde planlanmıştır. Bu okullara ulaştırılan hizmetler, iller ve yüklenici firmalar aşağıdaki şekilde belirtilmiştir. 004

005

Eğitimde FATİH Projesi kapsamında okulların internet ve MEB içerik servislerine erişimini sağlayan ağ altyapısının sağlıklı bir şekilde hizmet vermesi erişim olarak adlandırılmaktadır.

Okullarda kurulacak alt yapı çalışmaları sonucunda, her sınıftan e-içeriklere ,  internete güvenli ve filtreli erişim sağlanacaktır. Bu kapsamda okullarda aktif (switchler, routerlari access pointler vs.) ve pasif (kablolar, kablo uçları, patch panel,kanallar, takma aparatları, kesintisiz güç kaynağı vs) cihazlar kurulacak, bu cihazlardan data ve elektrik kablolamaları yapılarak internet ve intranet erişimleri sağlanacaktır.

006ı

Okullarda derslik olarak kullanılan ana binalara, ek binalara, atölye ve laboratuvarlara, yatılı okulların öğrenci pansiyonlarına ağ alt yapısı kurulmaktadır.

006

Bahsi geçen erişimde ağ alt yapısını; okullarda bulunan yönlendirici cihaz (Router), Ethernet Anahtarlama cihazları (Switch) ve Kablosuz Erişim cihazları (Access Points) ile bu cihazlar arasında ki kablolama olarak tanımlanabilir.

Ağ Altyapısında bulunan cihazların uzaktan yönetilmesi için gerekli cihazların MEB Veri merkezine kurulması ve işletmesinin yapılması Erişim birimi tarafından yürütülmektedir.

Erişim hizmetleri kapsamında bugüne kadar, Faz-1'de bulunan 3100 okulun Fiber Internet bağlantısı hazır hale getirilmiş ve bu okulların Fatih VPN ağına erişimi sağlanmıştır. Ayrıca, okulda bulunan ağ cihazlarının (Router, Switch, Acces Point vb) aktif ve çalışır durumda olması için gerekli çalışmalar yapılmakta ve arızalar giderilmektedir.

Faz II okulları için yapılacak çalışma devam etmektedir. Ağ Altyapı saha çalışması tamamlanmıştır. Fiber internet erişim çalışmaları devam etmektedir.