SIFIR ATIK PROJESİ

19.12.2018

BURSA / NİLÜFER -Görükle Hazinedaroğlu Özkan İlkokulu
SIFIR ATIK PROJESİ
Okulumuzda yıllardır sürdürdüğümüz Bilinçli Geri Dönüşüm Çalışmalarımızı bu yılın başında SIFIR ATIK Projesi ile daha kapsamlı ve bilinçli hale getirdik.
Bugün okulumuzda 4-B Sınıfı öğrencilerimiz ve çevre dostu gönüllü öğretmenlerimizle birlikte Sıfır Atık Projesine dikkat çekmek üzere okulumuza gönderilen geri dönüşümleri ayrıştırarak, tekrar kullanılmak üzere, doğaya zarar vermeden yeni ürünler olarak dönüşümünü sağlamak üzere örnek ve kolektif bir çalışma yaptık.
Projemize katkı sunan öğretmenlerimize , öğrencilerimize ve öğrenci velilerimize şükranlarımızı sunuyoruz.
?Sıfır Atık?; israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir.
Atıkların geri dönüşüm ve geri kazanım süreci içinde değerlendirilmeden bertarafı hem maddesel hem de enerji olarak ciddi kaynak kayıpları yaşanmasına neden olmaktadır. Dünya üzerindeki nüfus ve yaşam standartları artarken tüketimde de kaçınılmaz şekilde bir artış yaşanmakta ve bu durum doğal kaynaklarımız üzerindeki baskıyı artırarak dünyanın dengesini bozmakta, sınırlı kaynaklarımız artan ihtiyaçlara yetişememektedir. Bu durum göz önüne alındığında, doğal kaynakların verimli kullanılmasının önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Bu nedenledir ki son yıllarda tüm dünyada sıfır atık uygulama çalışmaları hem bireysel hem kurumsal hem de belediye genelinde yaygınlaşmaktadır.
Sıfır atık yaklaşımının esas alınması ile sağlanacak avantajlar;

? Verimliliğin artması,
? Temiz ortam kaynaklı olarak performansın artması,
? İsrafın önüne geçildiğinden maliyetlerin azaltılması,
? Çevresel risklerin azalmasının sağlanması,
? Çevre koruma bilincinin kurum bünyesinde gelişmesine katkı sağlandığından çalışanların ?duyarlı tüketici? duygusuna sahip olmasının sağlanması,
? Ulusal ve uluslararası pazarlarda kurumun ?Çevreci? sıfatına sahip olmasının sağlanması, bu sayede saygınlığının arttırılmasıdir.

http://hazinedarogluozkan.meb.k12.tr/?/985165039-sifir-atik?

HABER GÖRSELLERİ


Benzer Haberler

Okulumuzda baharın gelişi çiçek ekme etkinliği ile karşılandı.

Biz heryerdeyiz.

Elektrik fiyatlarına yüzde 14,98 zam geldi.

Bursa İl Enerji Yönetim Birimi tarafından yürütülen Sıfır Atık Projesine Özel Öğretim Kurumları da dahil edildi.