Genel Değerlendirme ve Rehberlik

11.11.2017

FAALİYETİN ADI: Genel Değerlendirme ve Rehberlik Faaliyetlerinin Yapılması

FAALİYETİN AMACI: Okul/kurum asansörlerinin güvenli hale getirme çalışmalarının sürekliliğini sağlamak ve karşılaşılan problemlere çözüm bulmak.

FAALİYETİN KAPSAMI: Okul/kurum asansörlerinin güvenli hale getirme çalışmalarının sürekliliğini sağlamak için yapılan çalışmaları kapsar.

FAALİYETİN YASAL DAYANAĞI:

-Asansör işletme, Bakım ve Kontrol Yönetmeliği.

-Asansör Periyodik Kontrolleri için Yetkilendirilecek A Tipi Muayene Kuruluşlarına Dair Tebliğ.

-Asansör Piyasa Gözetimi Denetimi Yönetmeliği.

-Asansör Yönetmeliği.

-Engelliler Hakkında Kanun.

-Kamu İhale Kanunu.

-Kamu Mali Yönetimi ve Denetimi Kanunu.

-İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği.

FAALİYETİN BASAMAKLARI:

1-Yeni atanan okul/kurumların müdürleri ile iletişime geçilerek asansör işlemeleri hakkında bilgilendirmeler yapılmıştır.

2-EVeP16 Yazılım sistemi belirli aralıklarla kontrol edilerek eksik bilgilerin tamamlanması sağlanmıştır

3-Karşılaşılan sorulanların daha hızlı çözümlenebilmesi amacı ile İl Enerji Yönetim Birimi asansör işlemleri sorumlusunun iletişim bilgileri asansörü olan tüm okul/kurum müdürleri ile paylaşılmıştır.

4-EVeP16 Yazılım Sistemi Duyuru bölümünden yapılan veya yapılması gereken işlemler hakkında bilgilendirmeler yapılmaktadır.

5-EVeP16 Yazılım Sistemine Sıkça Sorulan Sorular alanı eklenmiş ve okul/kurum müdürleri tarafından sorulan sorular cevaplandırılmaktadır.

6-Asansör İşlemleri ile ilgili yasal mevzuat veya uygulama alanında yenilikler olduğunda ilçe Enerji Veri Giriş Uzmanları ile toplantı yapılarak bilgilendirilmektedirler ve bu yenilikler EVeP16 Yazılım Sistemi Duyurular Alanından ilan edilmektedir.

NOT: Her okul/kurumu veri girişlerini yapabilmeleri ve yapılan duyuruları takip edebilmeleri için EVeP16 Yazılım Sisteminden bir kullanıcı adı ve şifre tanımlanmıştır.

Muayenesi yapılan okul/kurum asansörleri için istenilen Piyasa Gözetim denetimi ve okul/kurumların kendi imkanları ile asansör revizyonlarını yapmaları ile yeşil etiketli asansör sayısı 66 (50 tanesi PGD ile yapılmıştır), Mavi etiketli asansör sayısı 10 (9 tanesi PGD ile yapılmıştır), sarı etiketli asansör sayısı 1 olmuş, kırmızı etiketli asansör sayısı 188 e düşürülmüştür.

 

ÇALIŞMA GÖRSELLERİ

Benzer Çalışmalar