ÇEVRE DOSTU OKUL

ÇEVRE DOSTU OKUL / ISI YANSITMA LEVHASI

Isı Yansıtma Levhası

Isı Yansıtma Levhası

İç mekanların ısıtılması sırasında karşılaşılan en büyük sorun ısı kaybıdır. Isı kaybının en aza indirilmesi ve ekonomik yönden tasarruf edilmesi için ısı yansıtıcı ürünler kullanılır.

Isı kayıpları mekânların daha zor ısınmasına neden olur. Isı kayıplarının fazla olduğu alanlarda bölgeyi ısıtmak için daha fazla veya daha uzun süre enerji vermek gerekir. Her iki durumda da maliyet artacağı için ısıtma için harcanan para miktarı da artar. Dolayısıyla yüksek faturalar ödenmek zorunda kalınır. Isı yansıtıcılar ısı kaybının fazla olduğu bölgelerde kullanılarak maliyetin düşmesine ve tasarruf elde edilmesine yardımcı olur.

İyi bir ısı yalıtıcı da olması gereken özellikler şunlardır:

  • Dayanıklı olmalı
  • Çabuk deforme olmamalı
  • Hafif olmalı
  • İnce olmalı
  • Bir yüzeyi yansıtıcı olmalı
  • Isıya dayanıklı olmalı

Bu özellikler sayesinde ısı yansıtıcı uzun bir süre işlevini yitirmeden yansıtma görevini yerine getirir.

Yapısı

Isı yansıtıcıların çok iyi yansıtma özelliğine sahip olması gerekir. Bu nedenle levhanın bir yüzü yansıtma özelliğine sahiptir. Yansıtma özelliğine sahip olan yüz metalize folyo ile kaplıdır. Folyo, yapısı nedeniyle üzerine gelen ısın tamamının yüzeye çarptıktan sonra geri dönmesine neden olur.

Bu sayede de ısının yönü mekân içine çevrilerek ısı kaybı oluşması önlenir. Isı yansıtıcı tasarruf levhaları hafif olmak zorundadır. Ağır levhaların taşınması zor olacağı için kullanımı da zor olur. Kalınlığı 8 mm olan ısı yansıtıcı levhalar hafif yapısı sayesinde kolayca taşınıp kullanılabilir. Büyüklük olarak bir metrekare olan levhalar kolayca her istenen bölgede kullanılır. Isı yansıtıcı levhalar sürekli ısı ile karşı karşıyadır.

Cam Yünü Yansıtma Levhası

Bunun anlamı yüksek sıcaklığa maruz kalmaları anlamına gelir. Bu nedenle dayanıklı bir yapıya sahip olması gerekir. Piyasada cam yününden yapılmış düşük kalite ısı yansıtıcılar oldukça fazladır. Bu ürünlerin en büyük sorunu ise kolay deforme oldukları için kısa ömürlü olmalarıdır. Uzun ömürlü ve kaliteli olan ısı yansıtıcılar polietilenden üretilir. Polietilen ısıya dayanıklı bir maddedir. Bu sayede ürünün uzun ömürlü olmasını sağlar.

Kullanım Alanları

Isı yansıtıcılarda amaç, ısı kaybının en çok olduğu alanları kapatarak ısının yönünü tersine çevirmektir. Bu sayede mekânlarda dış ortama ısı kaçışları önlenir. Dış ortama kaçışı önlenen ısı enerjisi iç ortamda kalarak mekânların daha çabuk sürede ısıtılması sağlanır.

Mekânlar içerisinde ısı kaybının en çok olduğu alanlar radyatörler ile sobaların arkasıdır. Sobalarda ısı her yöne eşit olarak yayılır. Sobaların bir yönü duvara baktığı için duvar tarafına yönelen ısı duvar tarafından emilerek kayba dönüşür. Bunun engellenmesi için duvar ile soba arasına ısı yansıtıcı levha yerleştirilir. Levha, sobadan gelen ısıyı yansıtarak oda içerisine geri verir. Bu sayede ısı kaybı azaldığı için oda kısa sürede ısınır.

Ayrıca ısı kaybının azalması ekstra yakıt tüketilmesini engeller. Böylece hem çevreye hem de ekonomiye katkı sağlanır. Bir diğer ısıtma aracı ise radyatörlerdir. Radyatörler, duvar kenarlarına monte edilir. Bu duvarlar ince yapılıdır. Ayrıca birçok mekânın duvarlarında yalıtım yapılmamıştır. Bu durum radyatörlerden çıkan ısının önemli bir miktarının duvar tarafından emilerek dışarıya taşındığı anlamına gelir.

Isı yansıtıcı levhalar radyatör ile duvar arasına yerleştirilir. Bu sayede duvar ile radyatör arasındaki ısı alışverişi kesilir. Isının duvara ulaşmasını engelleyen yansıtıcı levha ısı kaybının oluşmasının önüne geçer. Tıpkı sobalarda olduğu gibi radyatörlerde de ısı duvar yerine mekânın içerisine doğru hareketlenir. Bu da ısı kaybının oluşmasının engellenmesi ve mekânların daha iyi ısınması anlamına gelir.

Faydaları

Isı yansıtıcı levhaların ekonomik ve çevresel olmak üzere iki önemli faydası vardır. Isı enerjisi elde edilmesi için en çok kullanılan yakıt türü doğal gazdır. Ayrıca fuel oil de ısı elde edilmesi için kullanılan yakıt türlerinden birisidir. Isı yansıtıcılar ısı kaybını azaltacağı için mekânların ısıtılması için daha az ısı enerjisine ihtiyaç duyulur. Böylelikle ithal edilen enerji kaynaklarının en aza indirilmesi sağlanmış olur.

Harcanan yakıt miktarı azalacağı için çevreye verilen zarar ve çevreye bırakılan zehirli gaz oranı da aşağı çekilmiş olur. Isı yansıtıcıların bir diğer faydası ise aile ekonomisine sunduğu katkıdır. Her yıl ısınma için ciddi paralar harcanır.

Bu harcamalar aile bütçesini oldukça zorlar. Isınma giderlerinin daha az olması için ısı kaybının en aza indirilmesi gerekir. Isı yansıtıcılar, oluşan ısı kayıplarının en aza inmesini sağlayarak ısınma masraflarına harcanan yıllık giderlerin daha az olmasını sağlar.