ÇEVRE DOSTU OKUL

ÇEVRE DOSTU OKUL / SU KAÇAĞI TESPİTİ

Su Kaçağı Tespiti

Su Kaçağı Tespiti

Su kaçağı, tesisatta oluşan hasar veya çatlaklar sonucu suyun yapı arasına sızması ile kendisini belli eden önemli bir sorundur. Aslında su kaçağı en çok kaliteli işçilik ve malzeme ile yapılmayan binalarda sıklıkla görülmektedir. Su kaçağı büyük çaplı kaçak veya küçük çaplı kaçak olarak ayrılabilir. Genelde su tesisatından ufak kaçırmalar ile baş gösteren ve önlemi hemen alınabilen, bazen de yüzeyde oluşan kaçaklar küçük çaplıdır. Ancak çok büyük hasarlar ile kendini gösteren, özellikle şebeke ve ana arterlerde oluşan ya da binalarda ciddi zararlar ile sonuçlanan kaçaklar ise büyük çaplı su kaçaklarıdır. Büyük çaplı su kaçaklarında zaman kaybetmeden yetkililer ile irtibata geçilmesinde her zaman fayda vardır. Su kaçakları ufak sızıntılar ile başlasa da bu durum zamanla artış gösterebilir ve duvarlarınıza yahut fayanslarınıza zarar vermeye başlar. Bu durumda eğer önlem alınmazsa zamanla duvarlarda ve fayanslarda şişme, dökülme ve çatlamalar meydana gelmektedir.

Daha ileri düzeyde ise binanızın çürümesine sebep olmaktadır. Su tesisatını yenilemek oldukça zahmetli ve maliyeti yüksek işlemlerdir. Ancak günümüz teknolojisinde su kaçağını onarmanın daha kolay yolları vardır. Duvarları delmeden de su kaçağının tespitini yapılabilmektedir. Su kaçakları sadece tesisattan değil, banyo ve mutfak giderlerinden, banyo kazanlarından, ısıtıcılardan da olabilmektedir. Gözle görülür kaçaklarda bireylerin önlem alması mümkündür ancak görülmeyen alanlarda profesyonel destek gerekmektedir.

Su Kaçağı Tespiti Yöntemleri

  1. Termal Kamera Yöntemi: Sıcak su kaçağı hatlarında %100 başarı ile çalışmaktadır. Hata payı sıfırdır. Sıcak su kaçaklarında adeta x-ray olarak görüntü vermektedir. Soğuk su kaçakları için genellikle tercih edilmez. Çok kullanışlı ve maksimum başarı oranına sahiptir. Hizmet verenlere ve tüketiciye yararları diğer tüm yöntemlerden kat kat fazladır. Sıcak su boru hattında çığır açmış bir makine olmakla, günümüz koşullarında akla ve mantığa yatan en komplike cihazdır.
  2. Nem Ölçerek Tespit Yöntemi: Nem oranından yararlanarak kaçağı tespit etme yöntemidir. Eski bir teknik olup pek bir faaliyeti kalmamıştır.
  3. Su Basıncı ile Tespit Yöntemi: Makine sayesinde boru hattına olması gerekenden fazla su verilir ve sızıntı oradan olağan hızından daha şiddetli şekilde akarak sorunun nereden kaynaklandığını gösterir. Kullanışlı ve günümüzde kullanılan bir yöntemdir.
  4. Hava Basıncı ile Tespit Yöntemi: Su basıncı ile tespit yöntemi ile aynı mantığa sahiptir. Su yerine hava basıncı vererek olay yerine uygulanır.
  5. Su Kaçağı Tespiti
  6. Kaçak Tamir Kimyasalı Yöntemi: Bu uygulama her sorunda kullanılamaz. Sızıntı küçükse ve tamirat gerektirmeyecek kadar sorun teşkil ediyorsa bu yöntem sorunu aşabilir. Kullanılan ilaç çok güçlü bir ilaç olup sızıntı yapan yeri adeta sıfır boru hattına dönüştürür.
  7. Kamera ile İnceleyerek Bulma Yöntemi: Sorunlu noktaya uygulayarak konuya el koyulur ve müdahale başlar. En hızlı ve garantili yol olup, kullanılması uygun olduğu her alanda bu uygulamadan yararlanılabilir.
  8. Kırarak Tespit Yöntemi: En ilkel yöntemdir. Sorunun tespiti fazla zaman alabilmekte ve maliyetleri yukarı çekebilmektedir.
  9. Akustik Dinleme ile Tespit Yöntemi: Akustik dinleme cihazı ile profesyonel bir uygulayıcının bulunduğu ve günümüzde çok sık kullanılan yöntemdir. Zarar maliyetini en aza indirgemiş uygulamalardandır.