ORHANGAZİ - ŞH.BÜLENT ALBAYRAK İLKOKULU

ÇEVRE DOSTU OKUL / ORHANGAZİ - ŞH.BÜLENT ALBAYRAK İLKOKULU

Önce
Sonra

Projenin Amacı

Bursa Orhangazi Şh.Bülent Albayrak İlkokulu'nda konvansiyonel (klasik) ısıtma sisteminden doğal gazlı yoğuşmalı kaskad sistemine dönüşüm gerçekleştirilerek enerji tasarrufu sağlamak, sistemin çalışma verimini artırmak ve çevre kirliliğini önlemek hedeflenmiştir.

Okul içerisindeki radyatörlere termostatik vana montajı yapılarak, ısıtma sisteminde otomatik balanslanma sağlayıp, dengeli ısınma - dengeli yıpranma sayesinde cihaz ömürleri ve konfor seviyesi artırılması amaçlanmaktadır.

Önce
Sonra

Mevcut sistemdeki sabit devirli pompalar, verimliliği yüksek frekans konvertörlü pompalar ile değiştirilerek otomatik kontrol, mekanik stabilite, enerji tasarrufu, bakım maliyetlerinin azalması, hassas ayarlama imkânı ve motorların eşit sürede yaşlanmasına olanak sağlanmaktadır.

Projenin Özeti

Okulda yapılan incelemeye göre, mevcut kazan dairesinde bulunan yer tipi konvansiyonel (yoğuşmasız) kazan (2009 imal tarihli 290 kw) yerine, verimliliği yüksek duvar tipi 3 adet yoğuşmalı kazan (115 x 3 = 345 kW) montajı yapılmıştır.

Önce
Sonra

Isıtma sisteminde kazan suyu ile kalorifer sistemi suyu plakalı eşanjör yardımıyla ayrılmış olup, eşanjör ile birlikte hava, tortu ve pislik ayırıcı takılmıştır. Mevcut sirkülasyon pompaları verimliliği yüksek frekans konvertörlü olarak değiştirilmiştir.

Isıtma sistemini en verimli en ekonomik ve optimum sürelerde çalıştırmak, korumak, ömrünü artırmak, konfor ve ekonomiyi birlikte sağlamak için kazan otomatik kontrol paneli (Ekopanel) imalatı yapılmıştır.

Okul içerisinde eskimiş, ömrünü tamamlamış radyatörler değiştirilmiştir. Ayrıca radyatörlere termostatik vana takılarak ısıtma sisteminde otomatik balanslanma sağlanıp, dengeli ısınma - dengeli yıpranma sayesinde cihaz ömürleri ve konfor seviyesi arttırılmıştır.

Bu proje ile doğal gaz tüketiminde yılda 1.385,47 m3 tasarruf edilmesi sağlanacaktır.

Önce
Sonra

Tasarruf Miktarı: 1.385,47 m3

Yatırımın Geri Ödeme Süresi: 12,95 yıl

CO2 Salımı Azaltımı: 2.798 ton / yıl

Kurtarılan Ağaç: 7 adet / yıl


Projenin teknik şartnamesi için tıklayınız.