GEMLİK - BORUSAN İLKOKULU

ÇEVRE DOSTU OKUL / GEMLİK - BORUSAN İLKOKULU

Önce
Sonra

Projenin Amacı

Gemlik Borusan İlkokulu'nda tüketilen enerjinin etkin ve verimli kullanılmasına yönelik önlemlerin alınması, bina genelinde kullanılan sistemlerin teknik ve ekonomik açıdan verimli işletilmesi, periyodik bakımlarının zamanında yapılarak hizmet kalitesi ve miktarından ödün vermeden daha az enerji tüketiminin sağlanmasına yönelik iyileştirme önerileri ve projelerinin raporlanması amaçlanmıştır.

Projenin Özeti

Yapılan incelemeye göre, binanın iç aydınlatma projesinde armatürlerde 36 W flüoresan lambaların kullanımı yer almaktadır. Daha sonra bina iç aydınlatmasının büyük bir kısmını 36 W LED ile değişimi yapılmıştır. Ancak dönüşümü yapılan LED armatürlerin TSE standartlarına sahip olmadığı ve 1 yıllık olmasına rağmen sürekli sürücü arızaları olduğu tespit edilmiştir.

İç aydınlatmalarda standartlar gereği okullardaki dersliklerde, kütüphanelerde, ofislerde, koridorlarda vb. kullanım alanlarında birim alan başına düşen ışık şiddeti 300 lüks olması gerekmektedir. TS EN 12464-1 Standardı göz önünde bulundurulduğunda bina içerisindeki aydınlatmaların (derslik, spor salonu, kütüphane vb.) bu standart değerlere yakın olduğu tespit edilmiştir.

Okulun mevcut aydınlatmasında kullanılan 179 adet LED armatürden sürücü arızaları veren 60 adet LED armatür olduğu tespit edilmiştir. Aydınlatma sistemi gerekli konforu ve sürekliliği sağlayamadığı için eğitim sürecine zarar vermektedir. Bu nedenle LED armatür sistemi ENEC ve TSE belgeli 5 yıl üretici firma garantili ürünlerle dönüşümü planlanmaktadır.

Önce
Sonra

Projenin teknik şartnamesi için tıklayınız.