ÇEVRE DOSTU OKUL

ÇEVRE DOSTU OKUL / TERMOSTATİK VANA

Termostatik Vana

Termostatik Vana

Termostatik vanaların iklimlendirme sistemlerindeki başlıca görevi, sistemin sürekli olarak çalışmasını önlemektir. Bununla birlikte ürünler radyatörün bulunduğu mekanın ısısını istenen seviyede tutar. Termostatik radyatör vanalarının üzerinde dereceler bulunur. Genellikle 1'den 5'e kadar sunulan dereceler mekanın sıcaklığını belirlemek için önemli bir ölçüttür. İstediğiniz sıcaklığı ayarlamak için vanayı bu derecelere getirmeniz yeterlidir.

Nasıl Çalışır?

Termostatik Vana

Termostatik vanalar her ne kadar dışarıdan basit bir parça gibi görünse de aslında sistemli bir çalışma yapısına sahiptir. Mekanı istenen sıcaklığa sabitlemek amacıyla derece ayarı yapıldıktan sonra vanalar çalışmaya süresince aktif olarak yer alır.

Radyatör sıcaklığı vana üzerinde ayarlanan dereceyi geçtiği anda termostat vanasının üzerinde bulunan pim sıcak su akışını yavaş yavaş kısar. Bununla birlikte vanalar sıcaklığı düşürme sürecinde basıncı dengelemek adına oransal olarak hareket eder. Böylece radyatörün yüksek sıcaklık yaymasını önler. Radyatör sıcaklığı ayarlanan derecenin altına indiğinde ise termostat vanaları tekrar çalışmaya başlar. Sıcak suyun radyatör üzerinde dönmesini sağlayarak odayı tekrar ısıtır. Bu işlem döngüsel olarak devam eder ve odanın sabit sıcaklıkta kalması sağlanır.

Termostatik Vana

Nasıl Takılır?

Yere paralel olarak takılır. Dikey ve çapraz takılan termostatik vanaların termostatı tabandan yükselerek gelen havanın sıcaklığını tam olarak algılayamaz.

Nasıl Kullanılır?

Her oda için 0′dan 5′e kadar istenilen ısıya göre, vana başlığı üzerindeki ok istenilen rakama getirilir. Yaz mevsiminde kombi kapalıyken, vanaların derecelerinin 5. seviyede olması gerekir.

Ayar Konumu Sıcaklık Karşılığı
* 8oC
1 12oC
2 16oC
3 20oC
4 24oC
5 28oC

Tavsiye Edilen Derece ve Konumlar

  • 2. Konum 16 Derece: Hobi alanları, atölye, sergi ve müzelerde uygulanır.
  • 2 - 3. Konum 18 Derece: Mutfak, koridor, wc, sinema tiyatrolarda uygulanır.
  • 3 - 4. Konum 22 Derece: Oturma ve çocuk odalarında uygulanır.
  • 4. Konum 24 Derece: Yaşlı kişilerin odası revir ve hastane odalarında uygulanır.
  • 5. Konum 29 Derece: Banyo, duş, soyunma odaları, kapalı yüzme havuzlarında uygulanır.